REKLAMA

Unijne stolice walczą o porozumienie z Iranem

 • Autor: PAP/AH
 • 16 maja 2018 06:55
Unijne stolice walczą o porozumienie z Iranem (fot. Shutterstock)

Francja, Niemcy, W. Brytania oraz unijna dyplomacja będą wypracowywać z Iranem w najbliższych tygodniach rozwiązania, aby mimo decyzji USA o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego zachować ten układ - podała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

 • Efektem wtorkowych rozmów jest decyzja o uruchomieniu dyskusji na poziomie eksperckim z Iranem.
 • Tak, by wypracować praktyczne rozwiązania problemów, jakie wiążą się z amerykańską decyzją.
 • Mogherini zastrzegła, że ze względu na trudny kontekst wynikający z decyzji USA Unia Europejska nie może dać prawnych i ekonomicznych gwarancji dla Iranu, ale szuka sposobu, by utrzymać przepływ inwestycji.

Deklaracja ta padła we wtorek po wieczornym spotkaniu wysokiej przedstawiciel z ministrami spraw zagranicznych tych krajów, a także oddzielnych rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem. Paryż, Berlin i Londyn to unijne stolice, które sygnowały zawarte w 2015 r. porozumienie z Teheranem.

- Powtórzyliśmy nasze zobowiązanie do stałego, pełnego i efektywnego wdrażania porozumienia nuklearnego z Iranem, które zostało poparte przez jednomyślną rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231, jako kluczowy element globalnej architektury nierozprzestrzeniania broni atomowej - powiedziała na wieczornej konferencji prasowej w Brukseli Mogherini.

Ministrowie zgodzili się z tym, że w celu zachowania porozumienia konieczne będzie pogłębienie dialogu na wszystkich poziomach. Efektem wtorkowych rozmów jest decyzja o uruchomieniu dyskusji na poziomie eksperckim z Iranem. Tak, by wypracować praktyczne rozwiązania problemów, jakie wiążą się z amerykańską decyzją.

W tym kontekście Mogherini wymieniła utrzymanie i pogłębienie relacji ekonomicznych z Teheranem, utrzymanie sprzedaży irańskiej ropy, gazu, a także produktów petrochemicznych oraz utrzymanie możliwości transakcji bankowych z Iranem.

Wszystkie te obszary były objęte sankcjami przed zawarciem porozumienia w 2015 r. Teraz Stany Zjednoczone zdecydowały, że na powrót wprowadzą restrykcje.

Mogherini zastrzegła, że ze względu na trudny kontekst wynikający z decyzji USA Unia Europejska nie może dać prawnych i ekonomicznych gwarancji dla Iranu, ale szuka sposobu, by utrzymać przepływ inwestycji. Celem spotkań ekspertów ma być ochrona europejskich firm, które po zniesieniu sankcji zaczęły robić interesy z Iranem. Decyzja USA może oznaczać dla tych firm ogromne straty.

Przedstawiciele stron mają się spotkać w przyszłym tygodniu w Wiedniu w formule wspólnej komisji na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych lub dyrektorów politycznych. - Pracujemy, by znaleźć praktyczne rozwiązanie - oświadczyła Mogherini.

Celem tych rozmów - poza rozwiązaniem wymienionych wcześniej problemów - ma być też utrzymanie transportu wodnego, lotniczego i kolejowego z Iranem, dalsze dostarczanie kredytów eksportowych dla przedsiębiorstw oraz inwestycje w tym kraju.

- W nadchodzących dniach będziemy kontynuować prace wzdłuż linii, które nakreśliliśmy (...). To było dobre spotkanie, pozwoliło nam ustalić kierunki działań i środków, które chcemy wdrożyć - zaznaczyła szefowa unijnej dyplomacji.

W środę na temat będzie rozmawiać kolegium komisarzy UE, a wieczorem Mogherini przekaże relacje z rozmów szefom państw i rządów, którzy spotkają się na nieformalnym szczycie w Sofii.

Unijna dyplomacja stara się ratować porozumienie nuklearne z Iranem, w ramach którego Teheran zgodził się na ograniczenie swojego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie nałopżonych nań sankcji. Umowę pod znakiem zapytania postawiła decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa, który postanowił wycofać z niej Stany Zjednoczone.

Trump uważa, że wynegocjowany jeszcze za czasów jego poprzednika Baracka Obamy układ jest zły, bo nie obejmuje m.in. programu balistycznego Iranu.

Rzecznik irańskiego rządu oświadczył wcześniej we wtorek, że jego kraj podejmie ponownie produkcję wzbogaconego uranu, jeśli zawiodą negocjacje z UE i nie uda się uratować porozumienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA