REKLAMA

USA chcą przyjąć Ukrainę do NATO. Padła mocna deklaracja

  • Autor: PAP/PSZ
  • 12 kwietnia 2018 17:22
USA chcą przyjąć Ukrainę do NATO. Padła mocna deklaracja Ukraińska armia przed wstąpieniem do NATO musi się dostosować do standardów Sojuszu (fot. Shutterstock)

Stany Zjednoczone chcą, by Ukraina stała się w przyszłości członkiem NATO - oświadczyła w czwartek w Kijowie amerykańska ambasador przy Sojuszu Północnoatlantyckim Kay Bailey Hutchison.

"Droga do członkostwa jest dla wielu państw długa i nie następuje to w jednej chwili. Roczny plan współpracy z NATO jest tym, co Ukraina i Sojusz mogą obecnie razem realizować. Jest to dobry sposób dla postępów Ukrainy w kierunku członkostwa w NATO. Chcemy, by Ukraina była członkiem NATO, mogę was o tym zapewnić" - powiedziała.

Hutchison uczestniczyła w czwartek w dyskusji XI Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa. Jest to doroczne spotkanie polityków i ekspertów, zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa międzynarodowego.

Jak mówiła, ewentualne członkostwo Ukrainy w NATO spotka się ze sprzeciwem Rosji. "Reakcja Rosji nie będzie pozytywna. Widzieliśmy już w przypadku Czarnogóry, że Rosja staje się agresywna, gdy jakieś państwo zaczyna integrację z NATO" - podkreśliła Hutchison.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział wcześniej 12 kwietnia, że jego kraj będzie nalegał na uzyskanie Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO.

Czytaj także: NATO musi przyjąć trzy nowe kraje? Petro Poroszenko naciska

Amerykańska ambasador zwróciła uwagę, że dla wstąpienia do NATO Ukraina powinna przeprowadzić reformy, które zbliżą ją do standardów panujących w państwach Sojuszu. Zaznaczyła przy tym, że wspólnota międzynarodowa wie, iż Ukraina "prowadzi walkę na dwa fronty".

"Walczycie w Donbasie i na Krymie i zrobimy wszystko, by odpowiedzieć na agresję Rosji. Na dodatek walczycie z korupcją. Walka z korupcją i wzmocnienie zasad demokracji i praworządności jest tym, co może zapewnić Ukrainie przyszłość w charakterze współczesnego państwa europejskiego" - powiedziała Hutchison.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA