REKLAMA

100 dni rządu: Minister Infrastruktury zapowiedział Narodowego Programu Budowy Mieszkań

  • Autor: PAP/GP
  • 26 lutego 2016 18:10
100 dni rządu: Minister Infrastruktury zapowiedział Narodowego Programu Budowy Mieszkań Wiceminister ds. budownictwa Tomasz Żuchowski zapowiedział, że do końca roku pojawi się projekt nowego Kodeksu Budowlanego. (fot.:mib.gov.pl)

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ma gotowy projekt ustawy dot. Narodowego Programu Budowy Mieszkań - poinformował podczas konferencji prasowej podsumowującej 100 dni rządu minister Andrzej Adamczyk. Środki na jego realizację zostaną zabezpieczone w budżecie na rok 2017.

W piątek (26 lutego) w Warszawie kierownictwo resortu infrastruktury przedstawiło na konferencji prasowej działania, jakie zostały zrealizowane w ciągu 100 dni urzędowania.

Minister Adamczyk oprócz tematów związanych z infrastrukturą drogową i transportem podniósł kwestię działań resortu w budownictwie mieszkaniowym.

- Narodowy Program Budowy Mieszkań był przygotowany już przed trzema laty. Mamy gotowy projekt ustawy - poinformował minister. Dodał, że jest on obecnie modyfikowany. Ministerstwo przeprowadza kwerendę jaka jest dostępność tych nieruchomości, będących w zasobach Skarbu Państwa, na których można realizować inwestycje mieszkaniowe.

Przeczytaj: Decyzje rządu podjęte w czasie 100 dni urzędowania

Zdaniem wiceministra Smolińskiego, odpowiedzialnego za sektor budownictwa, należy odwrócić sytuację, w której polscy obywatele posiadają najwięcej własności mieszkań w Europie, a przez to popadają w zadłużenie.

- Określimy politykę mieszkaniową państwa (), aby stwierdzić dokładny stan i znaleźć drogę wyjścia z tej pułapki - powiedział. Wiceminister podkreślił, że w Polsce jest najmniej mieszkań na wynajem.

- Musimy znaleźć sposób aby Polacy, szczególnie ci o niższych dochodach, mogli znaleźć na rynku mieszkanie do wynajmu nie na zasadach komercyjnych. W programie pokażemy sposób taniego budownictwa z wykorzystaniem gruntów publicznych, ale także wspomożenia istniejących na rynku instytucji, czyli spółdzielni mieszkaniowych, Towarzystwa Budownictwa Społecznego, budownictwa komunalnego - zapowiedział Smoliński. Mieszkania - jak wskazał - miałyby być dostępne w dwóch wariantach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności.

Przeczytaj: Nowoczesna o 100 dniach rzadu

Smoliński tłumaczył, że program budownictwa mieszkaniowego wymaga środków budżetowych, a takie środki będą zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie, zatem program w pełnym zakresie ruszy w 2017 r.

W tym roku - jak powiedział - na podstawie istniejących środków finansowych rozprzestrzenionych w różnych instytucjach m.in. w Banku Gospodarstwa Krajowego, resort chce stworzyć fundusz związany z budownictwem mieszkaniowym.

Zasygnalizował też, że zostanie stworzony instrument weryfikujący osoby zamieszkujące zasoby komunalne.

- Zasoby komunalne zamieszkują osoby o bardzo wysokich dochodach, następuje nawet dziedziczenie tych mieszkań, co jest absolutnie sprzeczne z pewną sprawiedliwością społeczną - ocenił. Zwrócił uwagę, że mieszkania komunalne powinny być dla osób, które są mniej zamożne.

Smoliński przypomniał także o przegranym przez Pocztę Polską przetargu na dostarczanie przesyłek sądowych.

- Doprowadziliśmy do sytuacji, że przez dwa lata prywatny operator zajmował się dostarczaniem przesyłek do sądów polskich. Był to ewenement na skalę europejską. Zrobimy wszystko aby do takich sytuacji nie dochodziło - zaznaczył. Dodał, że w jego opinii Poczta Polska jako narodowy operator musi obsługiwać administrację państwową, a także samorządową.

Wiceminister ds. budownictwa Tomasz Żuchowski zapowiedział, że do końca roku pojawi się projekt nowego Kodeksu Budowlanego i w dalszym ciągu będą rozwijane procesy inwestycyjne. Innym zadaniem, które pozostaje w kompetencjach Żuchowskiego ma być odbudowa szkolnictwa zawodowego w obszarze budownictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA