REKLAMA

1050-lecie Chrztu Polski: Okolicznościowa uchwała Sejmu i Senatu

  • Autor: PAP/GP
  • 15 kwietnia 2016 12:24
1050-lecie Chrztu Polski: Okolicznościowa uchwała Sejmu i Senatu Marszałek Senatu czytający treść okolicznościowej uchwały. (fot.:twitter.com/pisorgpl)

W długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, naród polski trwał dzięki sile ducha i przykładowi męczenników, od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki - głosi uchwała uroczyście odczytana w piątek (15 kwietnia) podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego.

W piątek (15 kwietnia) w Poznaniu odbywa się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego oprócz parlamentarzystów bierze udział prezydent Andrzej Duda, który wygłosi orędzie, a także ministrowie z premier Beatą Szydło na czele oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski.

W odczytanej podczas posiedzenia uchwale, przyjętej wcześniej przez Senat i Sejm, wyrażono "wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość". Jak czytamy w niej, "w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników, od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki".

W uchwale wskazano też, że "wielki przełom historyczny współczesnego czasu, jakim było powstanie ruchu +Solidarności+ nie byłby możliwy bez inspiracji duchowej, jaką przyniósł Polsce święty papież Jan Paweł II". "Posłowie i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej na Zgromadzeniu Narodowym apelują o uczczenie Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski - niech to źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości" - głosi tekst uchwały.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA