REKLAMA

1050-lecie Chrztu Polski: Zaczęło się Zgromadzenie Narodowe w Poznaniu

  • Autor: PAP/GP
  • 15 kwietnia 2016 12:05
1050-lecie Chrztu Polski: Zaczęło się Zgromadzenie Narodowe w Poznaniu Sala w Poznaniu, na której odbyło się Zgormadzenie Narodowe. (fot.:twitter.com)

• Posłowie i Senatorowie spotkali się w Poznaniu, w piątek (15 kwietnia) na uroczystym Zgromadzeniu Narodowym.
• Powodem spotkania jest 1050 Rocznica Chrztu Polski.
• Pierwszy głos zabierze Andrzej Duda, który wygłosi okolicznościowe przemówienie.

W Poznaniu, prócz posłów i senatorów są także dostojnicy kościelni, biskupi przedstawiciele instytucji państwowych, byli premierzy i marszałkowie Sejmu i Senatu. Nie zabrakło także dyplomatów zagranicznych oraz samorządowców z Poznania, które gościło wszystkich.

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich; po raz pierwszy w historii odbędzie się ono poza Warszawą. Obradom przewodniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Przeczytaj: Plany obchodów Chrztu Polski na weekend

W trakcie posiedzenia zostanie uroczyście odczytany tekst uchwały, przyjętej wcześniej przez Senat i Sejm. W uchwale wyrażono "wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość". Czytamy w niej, że "w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał, dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki".

W uchwale wskazano też, że "wielki przełom historyczny współczesnego czasu jakim było powstanie ruchu "Solidarności" nie byłby możliwy bez inspiracji duchowej, jaką przyniósł Polsce święty papież Jan Paweł II". "Posłowie i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej na Zgromadzeniu Narodowym apelują o uczczenie Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski - niech to źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości" - głosi tekst uchwały.

Oprócz obrad Zgromadzenia Narodowego planowane są też konferencje historyczne, wystawy i dyskusje. Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski wysłuchają prawykonania przez Filharmonię Poznańską "Oratorium966.pl", skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.

Centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęły się 14 kwietnia w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. 16 kwietnia w stolicy Wielkopolski zaplanowano spotkanie ewangelizacyjne na Inea Stadionie dla ponad 40 tys. wiernych. Zwieńczy je prezentacja musicalu "Jesus Christ Superstar".

Przeczytaj: Mieszko, pierwszy chrześcijański władca Polski. Dlaczego doszło do tego wydarzenia?

Według historyków 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA