REKLAMA

11 lipca posiedzenie Sejmu dla upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej

  • Autor: PAP/JS
  • 23 czerwca 2016 13:22
11 lipca posiedzenie Sejmu dla upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej 11 lipca, w dniu 73. rocznicy kulminacji rzezi wołyńskiej, Sejm ma zebrać się na dodatkowym posiedzeniu dla upamiętnienia ofiar tych wydarzeń (fot. twitter/sejm)

11 lipca, w dniu 73. rocznicy kulminacji rzezi wołyńskiej, Sejm ma zebrać się na dodatkowym posiedzeniu dla upamiętnienia ofiar tych wydarzeń - dowiedziała się PAP w kierownictwie PiS.

"11 lipca będzie zwołane posiedzenie Sejmu, na którym zostaną upamiętnione ofiary ludobójstwa dokonanego na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów" - powiedział PAP polityk ze ścisłego kierownictwa PiS. Dodał, że jego partia chce, aby Sejm przyjął projekt uchwały autorstwa klubu PiS ws. "oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów".

We wtorek (21 czerwca) PiS złożył projekt uchwały Sejmu "w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1939 - 1945" oraz ustanowienia 11 lipca "Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na mieszkańcach II RP".

Również w tym tygodniu PO złożyła projekt uchwały "w sprawie pojednania polsko-ukraińskiego". Wcześniej w Sejmie posłowie PSL złożyli projekt uchwały ws. ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP.

Trzy projekty uchwał zostały w tym tygodniu skierowane do pierwszego czytania w sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą. Odbyło się już pierwsze czytanie propozycji PiS i PSL. Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP od polityków PiS i PSL, oba kluby porozumiały się - ludowcy mają złożyć swoją poprawkę do projektu PiS i następnie poprzeć propozycję PiS. Projekt PO czeka na pierwsze czytanie.

Ponadto w lutym do marszałka Sejmu trafił też projekt ustawy przygotowany przez PiS, który przewiduje ustanowienie 17 września Narodowym Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. Natomiast klub Kukiz'15 w marcu przygotował projekt ustawy o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na obywatelach polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nad tymi projektami pracuje sejmowa podkomisja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Andrzej Bonarski 2016-06-25 21:46:38
    Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego jest katastrofalna dla rolników i polskiej wsi w całości, rolnicy nie wiedza o tym, bo gazet nie czytają - zresztą jakie? - natomiast w tzw. media narodowe milczą o sprawie, seriale są bezpieczniejsze. Równie głupia i szkodliwa jest ustawa o lasach. Skutki obydwu ustaw zobaczą nasi następcy, gdy może już zapomną kto to był p. J. Kaczyński, Jego marionetkowy rząd i lalkowaty Pręzydent.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA