REKLAMA

12 zł brutto za godzinę w umowach zostało przyjęte przez rząd

  • Autor: PAP/GP
  • 20 stycznia 2016 14:07
12 zł brutto za godzinę w umowach zostało przyjęte przez rząd Pod koniec kampanii wyborczej PiS złożyło w sejmie projekt ustawy wprowadzającej minimalną stawkę 12 zł za godzinę pracy. (fot. pixabay.com)

·  12 zł brutto ma wynosić minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia w przypadku umów zleceń.
·  W środę resort pracy zamieścił na stronach RCL projekt ustawy w tej sprawie.

Projekt zakłada, że przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, który nie wypłaca należnego wygrodzenia za każdą godzinę pracy zgodnie z przepisami projektu oraz nie prowadzi ewidencji liczby godzin przepracowanych, będzie podlegać karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy ma chronić te osoby, które otrzymują wynagrodzenie na najniższym poziomie.

- W praktyce dochodzi bowiem do sytuacji, w których osoba wykonująca pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej ma ustaloną stawkę godzinową na poziomie znacznie niższym od minimalnego wynagrodzenia przysługującego za pracę w ramach stosunku pracy. Umowy cywilnoprawne często zastępują stosunek pracy, stając się praktyką mającą na celu obniżenie kosztów zatrudnienia - piszą autorzy projektu w jego uzasadnieniu.

Przeczytaj o wsparciu rządu i ministerstwa rozwoju dla polskich eksporterów.

Pod koniec kampanii wyborczej PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy wprowadzającej minimalną stawkę 12 zł za godzinę pracy. Ówczesna kandydatka na premiera Beata Szydło mówiła wtedy, że projekt ustawy będzie testem wiarygodności obietnic złożonych przez byłą premier Ewę Kopacz.

- Mówię: sprawdzam - podkreśliła. Jak mówiła wtedy, chce ułatwić zadanie premier, która obiecywała, że taka stawka będzie przez PO wprowadzona. Premier Kopacz zapowiedziała, że jeśli PO po wyborach będzie rządzić, to jeszcze w roku 2015 zostanie w Sejmie przegłosowana minimalna stawka godzinowa nie mniejsza niż 12 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Koturbasz 2016-01-20 14:50:41
    mówią że po 12zł/h będą płacić a na załączonym obrazku widzę tylko 8zł ja się pytam gdzie jest 5zł ???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA