REKLAMA

13 grudnia, stan wojenny. SLD: KOD źle wybrał datę na manifestację

 • Autor: GP
 • 12 grudnia 2016 13:25
13 grudnia, stan wojenny. SLD: KOD źle wybrał datę na manifestację Leszek Miller (SLD) i lider SLD Włodzimierz Czarzasty stwierdzili, że Sojusz inaczej widzi tragedię stanu wojennego, niż polska prawica. (fot.: Marcin Kułakowski,PISF/flickr.com/CC BY 2.0)

• SLD nie chce, by 13 grudnia kojarzył się tylko ze stanem wojennym. Polska w ten dzień w 2002 roku zakończyła negocjacje członkowskie z UE.
• Politycy SLD nie będą obecni 13 grudnia na protestach KOD. Sojusz, choć inaczej postrzega stan wojenny niż prawica, nie chce tamtych wydarzeń mieszać w obecny spór polityczny.
• Lider SLD Włodzimierz Czarzasty przypomniał liderowi KOD, Mateuszowi Kijowskiemu, że w latach stanu wojennego powstał Trybunał Konstytucyjny, którego obecna sytuacja jest kluczowym elementem ataku KOD na rząd.

Pozaparlamentarna opozycja, Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) nie chce występować politycznie we wtorek (13 grudnia). Politycy tej partii, Włodzimierz Cimoszewicz i Leszek Miller, podkreślali, jak ich formacja postrzega tę datę i zapowiedziany protest Komitetu Obrony Demokracji (KOD) na wtorek (13 grudnia).

- Chcemy, by jutrzejsza data (13 grudnia) była kojarzona nie tylko ze stanem wojennym, ale także np. z zakończeniem negocjacji z UE - zaczynał swoją wypowiedź lider SLD.

PiS robi coś dobrze, a coś źle

Czarzasty wyszedł od generalnej oceny rządów PiS, po roku sprawowania przez tę formację sterów w kraju. - Jasno chcę powiedzieć, że my jako SLD, mamy pozytywną ocenę polityki socjalnej tej formacji, ale w sposób jednoznaczny i kategoryczny oceniamy tę partię w temacie Trybunału Konstytucyjnego, czy podziału polskiej historii do 1990 roku i po tej dacie (to o dezubekizacji - red.). Wiemy, że za chwilę to samo dzielenie będzie spotykało prokuratorów, sędziów, nauczycieli, czy dziennikarzy. To skandal - mówił Czarzasty.

KOD nie rozumie czym był stan wojenny?

SLD (podobnie ja inne partie lewicowe) nie chce we wtorek (13 grudnia) uczestniczyć w politycznych manifestacjach. Takie zapowiedział Komitet Obrony Demokracji (KOD).

Czytaj: MSWiA jest gotowe na protesty w dzień 13 grudnia

- Jeśli Mateusz Kijowski chce się spotykać pod byłą siedzibą PZPR i przejść pod siedzibę PiS, to my jako Sojusz Lewicy Demokratycznej widzimy to inaczej - mówił Czarzasty. - Polska demokracja szła od stanu wojennego, przez Okrągły Stół do UE. Jeśli coś łączy 13 grudnia 1981 roku i 13 grudnia 2016 to... i to uproszczenie, wówczas maszerowaliśmy od dyktatury do demokracji, a dzisiaj idziemy od demokracji do dyktatury. Tylko to spina te daty - dodał.

Polityk podkreślił, że takiej różnicy nie można wykorzystywać politycznie. Stąd też decyzja SLD o wstrzymaniu się z udziałem w działaniach KOD. Dopytany, czy gdyby padła inna data SLD by było obecne powiedział, że tak.

- Kijowski zapomniał, że w 1982 roku powstał Trybunał Konstytucyjny, a w 1987 roku powstała funkcja Rzecznika Praw Obywatelskich - też dzisiaj atakowana - podkreślił Czarzasty.

Politycy SLD w dniu 12 grudnia, źródło: SLD/twitter.com

Polityk SLD podkreślał, że historyczna ocena stanu wojennego jest podobna w PiS, PO, czy Nowoczesnej, gdy tymczasem SLD podziela stanowisko 41 proc. Polaków przekonanych o słuszności i zasadności decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego. Przeciwne zdanie podziela 35 proc. badanych przez CBOS.

Czytaj też: CBOS - co Polacy sądzą dziś o wprowadzeniu stanu wojennego?

SLD nie będzie we wtorek (13 grudnia) protestować z KOD.

Rocznica zakończenia negocjacji z UE

W czasie spotkania dla mediów mówił też Leszek Miller, którego rząd 14 lat temu (13 grudnia 2002 roku) kończył negocjacje z UE o przystąpieniu Rzeczpospolitej do Wspólnoty.

Czytaj: IPN podsumował działania dotyczące stanu wojennego, sądy umarzały postępowania

- PiS jest formacją o rosnącym eurosceptycyzmie - zaczynał polityk, który w 2004 roku wprowadził RP do UE. - Wejście do UE było tak znaczącym faktem, że trzeba do tego nawiązywać. Dzisiaj UE różni się istotnie od tamtej, do której Polska wchodziła. Wtedy był entuzjazm. Mówiło się, że Europa się zjednoczyła, nie widzieliśmy przeszkód integracji. Dzisiaj są podziały, są lęki.

Miller zaproponował rządowi, że jeśli chce odgrywać rolę w Unii, to musi odpowiedzieć na trzy kluczowe kwestie: możliwe przyszłe rozszerzenie Unii, model wspólnoty o jaki można oprzeć integrację i wartości na jakich ten model ma stać, w tym wartości ekonomiczne.

Miller odpowiedział, jak postrzega te trzy kwestie SLD. UE powinna zahamować swoje rozszerzenie i budować integrację w oparciu o wartości ekonomiczne, w tym o euro (pieniądz).

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Kasia 2016-12-12 15:00:47
  Idź dziadku do domu i nie już gęgaj. Masz super zasługę - wprowadziłeś Polskę do UE. Jak będzie zrzutka na Twój pomnik - ale na Krakowskim ma być ! - dam 100 zł.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA