REKLAMA

130 mln euro dla Polskiej Akademii Nauk

  • Autor: PAP/GP
  • 04 marca 2016 19:14
130 mln euro dla Polskiej Akademii Nauk Z kredytu EBI, według resortu, mają być sfinansowane przede wszystkim inwestycje w badania i rozwój. (fot.:Daniel Matysiak/wikipedia.org/CC)

Polska Akademia Nauk sfinansuje badania naukowe jej wyspecjalizowanych instytutów kwotą 130 mln euro dzięki umowie, jaką podpisali wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego László Baranyay oraz minister Paweł Szałamacha - poinformował resort finansów.

- Kredyt ten, wraz z 14 poprzednimi kredytami przyznanymi od 2004 roku na finansowanie polskiej nauki, potwierdza długoterminowe zaangażowanie EBI we wspieranie polskich programów badawczych na różnych szczeblach i w różnych dziedzinach nauki w Polsce - stwierdza Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Cytuje wypowiedź szefa resortu Pawła Szałamachy, przypominającego m.in., że zaangażowanie EBI w Polsce sięga ponad 5 mld euro rocznie.

- Podpisując dziś tę umowę, EBI po raz kolejny wesprze realizację zadań inwestycyjnych z obszaru wspierania nauki, badań i rozwoju w Polsce. Inwestycje w badania i innowacyjność są jednym z priorytetów rządu premier Beaty Szydło. Dzięki środkom z EBI współfinansowane zostaną zadania do realizacji przez instytucje badawcze należące do Polskiej Akademii Nauk w latach 2016-2017. Będzie to kontynuacja umowy podpisanej w 2013 roku na sumę 600 mln PLN - cytuje komunikat ministra Szałamachę.

- Jesteśmy dumni z tego, że pomagamy Polskiej Akademii Nauk - najbardziej prestiżowej instytucji naukowej w kraju, której członkowie przyczyniają się do osiągnięcia doskonałości naukowej i rozpowszechniania wyników badań. Polska gospodarka staje się w coraz większym stopniu oparta na wiedzy, a projekt ten wzmacnia fundamenty jej rozwoju i ułatwia przejście z gospodarki opartej na konkurencyjnych kosztach pracy do gospodarki opartej na innowacyjności - powiedział natomiast, według komunikatu MF, wiceprezes EBI László Baranyay.

Z kredytu EBI, według resortu, mają być sfinansowane przede wszystkim inwestycje w badania i rozwój w różnych dyscyplinach, a także zostać zakupiony sprzęt badawczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • lustracjaPozytywna 2016-03-07 01:52:47
    Jeżeli ktoś otrzymał grant i z tego są nici, to niech nie otrzymuje już przez 5 lat nic. I odwrotnie. Jeśli ktoś nie otrzymał grantu na np.5 lat, a po 5 latach wykazuje wielki dorobek, to mamy najlepszego !!!!
  • technikCAMK 2016-03-07 01:36:56
    za miliardy kupiono sprzęt dla CAMK, teleskop 2m. Dlaczego go nie zainstalowano? Czy wine ponosi dyrekcja CAMK?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA