REKLAMA

15 sierpnia prezydent weźmie udział w uroczystościach Święta Wojska Polskiego

  • Autor: PAP/JS
  • 09 sierpnia 2017 19:21
15 sierpnia prezydent weźmie udział w uroczystościach Święta Wojska Polskiego Podczas obchodów zaplanowano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski)

15 sierpnia przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze odbędą się uroczystości państwowe Święta Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. W ramach obchodów zaplanowano także m.in. wręczenie przez prezydenta pośmiertnych nominacji generalskich.

Obchody Święta Wojska Polskiego - jak poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - rozpoczną się w poniedziałek 14 sierpnia apelem pamięci oraz wręczeniem pośmiertnych aktów mianowania na stopnie generalskie przez prezydenta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przed Pomnik Poległych w 1920 roku.

We wtorek 15 sierpnia o godz. 9 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się msza święta za ojczyznę. Następnie prezydent złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie uroczystość przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, która rozpocznie się w południe. Zaplanowano wystąpienie prezydenta Dudy.

Jak co roku z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się defilada: Alejami Ujazdowskimi przemaszeruje około tysiąca żołnierzy z pododdziałów pieszych, przejadą pojazdy, w powietrzu zaprezentuje się lotnictwo.

15 sierpnia nie odbędzie się natomiast wręczenie nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP. Jak poinformowało we wtorek (8 sierpnia) BBN "w ocenie prezydenta trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich".

15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku - został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Roman1930 2017-08-10 10:23:58
    Nieporozumienia na linii Prezydent - Rząd z dnia na dzień narastają. Jest ich coraz więcej. Nie jest moją intencją recenzować działania pana Prezydenta czy członków Rządu, ale jako wyborca mam prawo się wypowiedzieć co o tym sądzę. Otóż pragnę zauważyć, że duża część nieporozumień jest generowana przez linię Prezydent - MON. Przypomnę tutaj o jednej z obietnic przedwyborczych PiS, że w składzie rządu nie będzie pana Macierewicza - skrzętnie "chowanego" do trzeciej linii "na zaplecze". Mówił o tym swego czasu śp. prof. Wolniewicz w Radiu Maryja. Nie mylił się! Szef MON "remontuje" po swojemu wojsko. Nie podoba to się ani Prezydentowi ani samym wojskowym. Wielu zasłużonych i doświadczonych generałów w sile wieku podziękowało za służbę. Czy służy to wzrostowi bezpieczeństwa Polski? Jakie są koszta tego "remontu"? Wiele rzeczy - mówiąc kolokwialnie - "tu nie gra". Czy decydenci tego nie widzą? Nie dyskutuję nad tym kto na tym zyska, a kto straci. "Słupki poparcia wskażą zwycięzcę". Dla mnie nie ma to znaczenia, ale taki dysonans mi sie nie podoba. U jego źródła stoją konkretni ludzie i konkretne czyny. Ten problem trzeba szybko rozwiązać - w interesie Polski.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA