REKLAMA

21 października konwencja PO w Łodzi: program samorządowy i nowy statut

  • Autor: PAP/JS
  • 27 września 2017 17:34
21 października konwencja PO w Łodzi: program samorządowy i nowy statut Podczas konwencji przyjęty ma zostać nowy statut Platformy (fot.:PO/twitter.com)

21 października odbędzie się ogólnopolska konwencja PO w Łodzi - poinformował sekretarz generalny Platformy Stanisław Gawłowski. Na konwencji przyjęty ma zostać program partii na przyszłoroczne wybory samorządowe i nowy statut partii.

"Chcemy dyskutować głównie o przyjęciu programu samorządowego Platformy Obywatelskiej - o trzecim etapie reformy samorządowej. Mamy bardzo dużo szczegółowych propozycji dotyczących tej reformy" - podkreślił Gawłowski.

Platforma opowiada się m.in. za likwidacją urzędu wojewody i przekazaniem jego kompetencji organom władzy samorządowej - marszałkom województw i starostom. Chce też, by samorządy miały większy, niż obecnie, udział we wpływach z podatków PIT, CIT i VAT.

Podczas konwencji przyjęty ma zostać nowy statut Platformy. PO podjęła już decyzję, że utrzyma w statucie zasadę bezpośrednich wyborów szefów regionów i powiatów (wyłonią ich w głosowaniu powszechnym wszyscy członkowie danej struktury). Zmieniona ma zostać za to zasada wyboru składu Rady Krajowej ugrupowania.

Obecny statut stanowi, że Radę Krajową tworzą aktualni posłowie, senatorowie oraz europosłowie będący członkami partii oraz "członkowie wybrani przez Konwencję w liczbie 120 osób". Według nowego statutu w Radzie, oprócz parlamentarzystów i europosłów, znajdą się przedstawiciele 16 struktur regionalnych Platformy (ich liczba będzie zależała od wielkości danej struktury).

Do końca grudnia Platforma chce przeprowadzić wybory wewnętrzne - od kół, powiatów i regionów, po władze krajowe (m.in. Rady Krajowej, Zarządu Krajowego, czy sekretarza generalnego). Wybory nie obejmą funkcji przewodniczącego, ponieważ kadencja obecnego lidera Grzegorza Schetyny upływa w 2020 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA