REKLAMA

22 czerwca polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Berlinie

  • Autor: PAP/AS
  • 28 maja 2016 12:00
22 czerwca polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Berlinie Szef polskiej dyplomacji powiedział, że w sprawach związanych z organizacją konsultacji jest w stałym kontakcie z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem (fot. msz.gov.pl)

Kwestie dwustronne, m.in. sytuacja gospodarcza, szkolnictwo i sprawy mniejszości narodowych oraz szeroka gama tematów z agendy międzynarodowej będą przedmiotem polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbędą się 22 czerwca w Berlinie - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski.

W rozmowach uczestniczyć ma znaczna część polskiego rządu - dodał.

Jak poinformował Waszczykowski, wśród tematów rozmów znajdą się m.in. "wszystkie kwestie dwustronne - sytuacja gospodarcza, szkolnictwo, kwestie mniejszości narodowych, jak również cała agenda międzynarodowa - od gospodarki po bezpieczeństwo".

Szef polskiej dyplomacji powiedział, że w sprawach związanych z organizacją konsultacji jest w stałym kontakcie z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Pytany o ocenę aktualnego stanu wzajemnych stosunków Waszczykowski podkreślił, że - jego zdaniem - Polskę i Niemcy łączą "bardzo dobre relacje". Przypomniał w tym kontekście o wielokrotnych spotkaniach, zarówno w Berlinie, jak i w Warszawie - swoich z ministrem Steinmeierem oraz premier Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel.

Szef MSZ zwrócił również uwagę na "bardzo wysoki poziom" polsko-niemieckich relacji gospodarczych. "Mało kto pamięta, że my handlujemy z Niemcami na poziomie wyższym niż Niemcy handlują z Rosją. Współpraca gospodarcza jest na poziomie 100 miliardów euro między naszymi krajami, więc oby tak dalej" - mówił.

Waszczykowski powiedział, że w niektórych sprawach Polska i Niemcy mają różne interesy i spojrzenia, wskazując m.in. na politykę klimatyczną, energetyczną oraz kwestię skali obecności sił NATO na wschodniej flance. "Ale wiele nas łączy, przede wszystkim chęć utrzymania pokoju w Europie, niedopuszczenia do dalszych incydentów, do eskalowania konfliktu przez Rosję; łączy nas chęć utrzymania NATO i UE" - dodał.

Konsultacje międzyrządowe są częścią obchodów dwudziestopięciolecia podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher. Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990, będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA