REKLAMA

25 września kraje UE zajmą się Polską

  • Autor: PAP/JS
  • 06 września 2017 17:29
25 września kraje UE zajmą się Polską Według informacji estońskiej prezydencji KE ma przedstawić sprawę Polski w punkcie "sprawy różne". (fot. pixabay.com)

25 września Komisja Europejska przedstawi na posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich informacje dotyczące procedury praworządności, jaką prowadzi wobec Polski - potwierdziło źródło w estońskiej prezydencji, która odpowiada za to spotkanie.

Wcześniej dyplomaci podali, że Komisja wystąpiła na środowym (6 września) spotkaniu unijnych ambasadorów z wnioskiem w tej sprawie. Wiceszef KE Frans Timmermans chce przekazać informacje przedstawicielom państw członkowskich odnośnie do dialogu z władzami w Warszawie w kontekście procedury praworządności.

Według informacji estońskiej prezydencji KE ma przedstawić tę sprawę w punkcie "sprawy różne". Oznacza to, że po wypowiedzi Timmermansa każdy z ministrów będzie mógł zabrać głos, choć nie będzie to formalna debata, w której trzeba przedstawić swoje stanowisko.

Według relacji jednego ze źródeł na spotkaniu ambasadorów żaden z przedstawicieli państw członkowskich nie zareagował na wniosek KE w tej sprawie. Jeszcze w maju ustalono, że Komisja ponownie przedstawi problem dotyczący praworządności w Polsce Radzie UE, czyli reprezentantom państw członkowskich.

Przedstawiciele władz Polski podchodzą do sprawy spokojnie. "Zobaczymy, co Komisja Europejska będzie miała do powiedzenia. Na pewno bardzo rzeczowo się do tego odniesiemy" - powiedział jeden z polskich dyplomatów w Brukseli.

W poniedziałek wiceszef KE Frans Timmermans mówił, że jest optymistą, jeśli chodzi o wypracowanie na drodze dialogu rozwiązania dotyczącego praworządności w naszym kraju. Zastrzegł jednocześnie, że jeśli tak się nie stanie, UE użyje narzędzi, jakie ma do dyspozycji w tej sprawie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA