REKLAMA

28 posiedzenie Sejmu - dzień trzeci. Kwiatkowski zachowa immunitet?

  • Autor: aw/PAP
  • 21 października 2016 09:23
28 posiedzenie Sejmu - dzień trzeci. Kwiatkowski zachowa immunitet? Krzysztof Kwiatkowski (fot. parlamentarny.pl)

• Sejm, który w piątek (21 października) po godz. 9. kontynuuje posiedzenie, zdecyduje m.in. o dwóch wnioskach ws. uchylenia immunitetu prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego.
• Posłowie zajmą się ponadto prezydenckim projektem nowelizacji Kodeksu karnego oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Sejm będzie też głosował nad wnioskami o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów klubów Kukiz'15 i PO dotyczących kredytów walutowych.

Czytaj też: Pomoc frankowiczom: Prezydencki projekt skierowany do komisji, co z pozostałymi?

Projekt Kukiz'15 zakłada, że kredyty w złotówkach i kredyty denominowane w obcych walutach zostaną zrównane, co ma oznaczać potraktowanie kredytów frankowych tak, jakby były kredytami w złotówkach. Z kolei propozycja PO zakłada, że kredytobiorca mógłby ubiegać się w swoim banku o przewalutowanie posiadanego kredytu hipotecznego w walucie obcej, czyli m.in. w szwajcarskim franku. W czwartek Sejm zdecydował natomiast o przekazaniu do dalszych prac prezydenckiego projektu tzw ustawy antyspreadowej, który przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały.

Sejm będzie też głosował m.in. nad dwoma wnioskami ws. uchylenia immunitetu prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego. Z pierwszym z nich do Sejmu wystąpił komendant miejski policji w Łodzi w związku z wykroczeniem, z drugim - dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Chodzi o zarzuty przekroczenia uprawnień przy obsadzie stanowisk w NIK i wykroczenie drogowe.

Czytaj też: NIK na celowniku PiS. Kwiatkowski ma się czego obawiać?

Kwiatkowski kilkakrotnie apelował o uchylenie mu immunitetu. Jak mówił chce "wyjaśnić nieprawdziwe i niesłuszne zarzuty" i zależy mu, "żeby to odbyło się w jawnym postępowaniu, które jest możliwe tylko przed sądem". "To ja jestem najbardziej zainteresowany ustaleniem prawdy" - dodał.

Prokuratura Krajowa zamierza postawić Kwiatkowskiemu zarzuty przekroczenia uprawnień przy obsadzaniu stanowisk w NIK; policja w Łodzi chce go pociągnąć do odpowiedzialności za wykroczenie drogowe. Uchylenie immunitetu prezesowi NIK rekomendowała komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych.

Sejm zajmie się ponadto prezydenckim projektem nowelizacji Kodeksu karnego oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Zakłada on, że sądy w sprawach karnych będą musiały sprawdzać, czy w wyniku przestępstwa nie ucierpiało dziecko; jeśli ucierpiało, wymierzona kara powinna być wyższa. W projekcie proponuje się wyższą karę za przestępstwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka w wieku do 15 lat. Minimalna kara wynosiłaby trzy lata więzienia, obecnie nie ma oddzielnego przepisu dotyczącego dzieci. Bardziej srogo karane byłoby także pozbawienie wolności osoby poniżej 15. roku życia.

Kolejny punkt posiedzenia Sejmu, to pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy Kodeks karny, który dotyczy objęcia czynów zabronionych, związanych z wyłudzaniem podatku VAT, szczególnymi regulacjami prawa karnego powszechnego. Projekt dodaje do Kodeksu Karnego szczególną formę tzw. fałszu materialnego dokumentu; wprowadza też przestępstwa tzw. fałszu intelektualnego.

Sejm będzie także debatował nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego, autorstwa Nowoczesnej, który dotyczy rozszerzenia zakresu przepisów penalizujących stosowanie przemocy, groźby bezprawnej, propagowania rasizmu i dyskryminacji ze względu na płeć, tożsamość płciową, orientację seksualną, wiek i niepełnosprawność.

Posłowie zajmą się również komisyjnym projektem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który zakłada umożliwienie świadkowi uchylenia się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli jej udzielenie mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za wykroczenie lub wykroczenie skarbowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA