REKLAMA

3 grudnia TK rozpozna wniosek PO ws. ustawy o Trybunale

  • Autor: PAP
  • 19 listopada 2015 20:47
3 grudnia TK rozpozna wniosek PO ws. ustawy o Trybunale Rzepliński (na zdjęciu): 3 grudnia Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Platformy Obywatelskiej (fot. Michał Józefaciuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

3 grudnia Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Platformy Obywatelskiej o zbadanie, czy uchwalona w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa o TK jest zgodna z konstytucją - poinformował w czwartek wieczorem prezes TK Andrzej Rzepliński.

Rzepliński w TVP Info powiedział, że TK rozpoznaje dwa wnioski ws. uchwalonej w czerwcu ustawy o TK: złożony jeszcze w poprzedniej kadencji wniosek posłów PiS oraz złożony we wtorek wniosek posłów PO i PSL. "Wyznaczyłem rozprawę w tej sprawie na 3 grudnia" - poinformował, nawiązując do wniosku posłów Platformy.

Jak mówił Rzepliński, PiS wycofało swój wniosek, ale "wciąż jeszcze nie ma decyzji Trybunału co do sposobu załatwienia tej sprawy".

8 października Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów TK, czemu sprzeciwiało się PiS. Do dnia dzisiejszego sędziowie nie zostali zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, co jest konieczne, by mogli zacząć orzekać.

Ustawę o TK, która była podstawą wyboru nowych sędziów, zaskarżyli do Trybunału jeszcze w poprzedniej kadencji posłowie PiS. W zeszłym tygodniu jednak swój wniosek wycofali. Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek wyjaśniała, że wniosek jest bezzasadny, bo PiS chce nowej ustawy o TK.

We wtorek swój wniosek do TK złożyli posłowie PO i PSL; według polityków jest on w treści tożsamy z wnioskiem złożonym i później wycofanym przez posłów PiS. Jak argumentowała PO, złożenie kolejnego wniosku jest następstwem działań prezydenta Dudy.

Przygotowaną przez PiS nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przewidującą m.in. ponowny wybór pięciu sędziów TK, Sejm uchwalił w czwartek. PO zapowiada zaskarżenie jej do Trybunału.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA