REKLAMA

30 lat Trybunału Konstytucyjnego. Będzie jubileusz, będą nieobecni

  • Autor: GP
  • 30 września 2016 08:43
30 lat Trybunału Konstytucyjnego. Będzie jubileusz, będą nieobecni Prezesi Trybunału Konsyttucyjnego w Polsce, najbardziej po prawej obecny prezes Andrzej Rzepliński. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Nie w Warszawie, a w Gdańsku sędziowie Trybunału Konstytucyjnego będą obchodzić 30 lat sądu.
• Jubileusz musiał szukać wsparcia finansowego na organizację po tym, jak Sejm okroił budżet instytucji w lutym br. Pomoc przyszła ze strony prezydenta Gdańska, co wywołało ostry spór samorządowca z wojewodą pomorskim.
• Na jubileusz w październiku najprawdopodobniej nie przybędą prezydent, premier i inni politycy strony rządowej.

Gdańsk przygotowuje się do październikowych, dwudniowych obchodów jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego (TK). Sąd konstytucyjny powstał w 1986 roku. Uroczystości przeniesiono do Gdańska, bo, jak ustalił portal Wirtualna Polska, obcięcie przez Sejm budżetu TK wymusiło oszczędności. Jubileusz miał kosztować około 650 do 750 tys zł.

O tym, że sędziowie TK będą mieli mniejsze możliwości finansowe w lutym zdecydował Sejm głosami PiS i Kukiz'15.

Czytaj: Jak wyjść z impasu wokół TK? W PiS ukarano za propozycję kompromisu

TK zdecydował się w końcu przyjąć jedną z ofert pomocy w organizacji wydarzenia, wybrano propozycję Pawła Adamowicza i miasta Gdańska. - Podobne (zaproszenia - red.) pojawiły się ze strony wydziału prawa Uniwersytetu Śląskiego i jednego z sądów apelacyjnych. Nie ma jednak wielkiego zapału wewnątrz TK, by organizować te obchody, gdyż to byłaby jedynie namiastka tego, czym one miały być - mówił w wywiadzie dla Wirtualnej Polski Andrzej Rzepliński, prezes TK.

Dwudniowy jubileusz odbędzie się w dniach 16 i 17 października bieżącego roku.

Politycy obozu rządzącego nie przyjadą

17 października odbędzie się konferencja "Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych". Organizuje ją prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a udział w niej wezmą prof. Andrzej Rzepliński oraz Komitet Honorowy. W tym ciele zasiedli: wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach Barbara Suchowska, członek Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek oraz prof. Andrzej Szmyt z Wydziału Prawa i Administracji UG.

Jubileusz mieli uświetnić najważniejsi politycy polskiego życia publicznego, ale i tu odezwał się spór o TK, który toczy polską politykę od blisko roku.

Najprawdopodobniej nie będzie na obchodach w Gdańsku prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, ministrów w tym ministra sprawiedliwości, Marszałków Sejmu i Senatu. Inaczej zapowiada się udział opozycji, posłów PO. Będą też goście zagraniczni.

Jubileusz powodem tarć

Organizacja jubileuszu odbiła się też na polityce lokalnej, bo Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, wydał oświadczenie, w którym sprzeciwia się finansowaniu przez Gdańsk obchodów 30. rocznicy powstania Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ripostował w liście otwartym i zarzuca wojewodzie szerzenie kłamstw.

Więcej o sporze między Drelichem i Adamowiczem piszemy tu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • PO-hańba i Wstyd!!! 2016-10-05 11:49:38
    Olać kundli razem z komunistą rzeplichą!!! Ja to bym ich jeszcze obrzucił jajkami lub jakimś gównem!!! Tak jak i tego alimenciarza-gdzie my żyjemy dlaczego ja muszę płacić alimenty, a kijowski NIE??? Gdzie są te komunistyczne(PeOwskie) sądy!!! PRAWO dla mnie, a kijowski pod OCHRONĄ i dlatego broni przed wymianą PSEUDO "SĄDÓW" i tych co łamią to PRAWO. To się nazywa "DEMOKRACJA"REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA