REKLAMA

30 lat Trybunału Konstytucyjnego. Schetyna: PiS nie pozwala nawet świętować rocznicy w Warszawie

  • Autor: GP
  • 17 października 2016 12:38
30 lat Trybunału Konstytucyjnego. Schetyna: PiS nie pozwala nawet świętować rocznicy w Warszawie Politycy PO zjechali do Gdańska by wraz z sędziami i prawnikami czcić 30 lat polskiego Trybunału Konstytucyjnego. (fot.:platforma.org)

• Grzegorz Schetyna ubolewa, że 30-lecie Trybunału Konstytucyjnego (TK) upływa pod znakiem walki tej instytucji o niezależność.
• Lider PO mówił, że Platforma "zawsze będzie wspierać niezależność TK".
• W kontekście terminu, w jakim TK obchodzi swoje trzydziestolecie Borys Budka (PO) widzi małostkowość PiS. Twierdzi, że nowa ustawa o statusie sędziów TK jest procedowana w poniedziałek, by sędziowie i politycy opozycji nie mogli uczestniczyć w jej uchwalaniu. Są bowiem w Gdańsku.

Liderzy PO: Grzegorz SchetynaBorys BudkaSławomir Neumann byli w Gdańsku 17 października. Tego dnia Trybunał Konstytucyjny (TK) obchodził w nadmorskim mieście 30 lat istnienia. W kontekście sporu o TK politycy na konferencji prasowej zaatakowali partię rządzącą.

- Jesteśmy tutaj, bo dzień jest symboliczny - zaczynał Schetyna. - 30 lat. Wydawało się, że to jest chlubna rocznica, a TK jest dzisiaj w wielkich kłopotach.

Schetyna podkreślał, że walka o niezależność instytucjonalną TK burzy osiągnięcia zbudowane przez to ciało i nie pozwala docenić jak wiele TK zrobił dla współczesnej Polski. - Symbolicznie spotykamy się w Gdańsku, bo państwo PiS nie pozwala świętować Trybunałowi w Warszawie. Trzeba było sięgnąć po gościnność władz Gdańska.

Czytaj: Lider PiS rusza w tournee po Polsce

Schetyna przyrównał tę sytuację do symbolu. Politycy PO obecnością w Gdańsku chcą pokazać solidarność z sędziami, nie tylko TK, ale sądów w Polsce.

- Zawsze będziemy wspierać niezależność TK - konkludował lider PO.

- Rząd Jarosław Kaczyński zrobili wszystko, również na arenie międzynarodowej, by zdeprecjonować TK - mówił dalej Borys Budka, który w grudniu ubiegłego roku reprezentował opozycję w sporze o TK. Polityk stał się kluczową postacią z ramienia Platformy komentującą sprawę. - Jesteśmy w Gdańsku, bo (30 lat TK - red.) to święto demokracji.

Budka podkreślał, że obchody rocznicowe skupią w Gdańsku prawników z "całego świata".

- Będą rozmawiali na temat trójpodziału władzy, na temat standardów konstytucyjnych - mówił Budka. - Gdy w Warszawie poseł Piotrowicz, zwołał posiedzenie komisji, która ma się zająć kolejną ustawą dotyczącą TK - mowa o ustawie dotyczącej statusu sędziów TK.

Zobacz: Kalendarium polityczne tygodnia, w nim Sejm i Senat

Budka podkreślał, że małostkowość polityków PiS (samego Jarosława Kaczyńskiego) pojawia się, gdy właśnie kolidującymi terminami próbuje się stanowić prawo. Sędziowie TK, których dotyczy ustawa, będą obecni w Gdańsku, więc nie będą mogli być w Warszawie na posiedzeniu zwołanej sejmowej komisji.

- Zamiast przyjąć argumenty Komisji Weneckiej (Rady Europy - red.) i innych ekspertów międzynarodowych, do Sejmu przesyła się kolejną ustawę kneblującą usta sędziom TK w stanie spoczynku - atakował Budka. - Na to nie będzie, nie było i nie ma zgody.

Rząd zdecydował się nie wydelegować przedstawicieli na ostatnie spotkanie Komisji Weneckiej.

Ustawa, która denerwuje posłów opozycji, została wprowadzona pod obrady Sejmu w pierwszych dniach października.

TK powstał w 1986 roku, gdy jeszcze Polska była państwem socjalistycznym. W ramach późniejszych przemian ustrojowych i transformacji politycznej instytucję tę wpisano do Konstytucję RP. W skład sędziów orzekających w TK wchodzi 15 prawników wybranych na 9-letnie kadencje każdy. Wybiera ich Sejm RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA