REKLAMA

7. posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Nad czym pochylą się posłowie?

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 28 grudnia 2015 12:04
7. posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Nad czym pochylą się posłowie? Podczas 7. posiedzenia Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie ustawy budżetowej (fot. Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl)

29 grudnia o godzinie 9:00 ruszy 7. posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Na ten dzień zaplanowano pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2016.

Projekt budżetu uzasadniać będzie minister finansów Paweł Szałamacha.

Przypomnijmy, rząd przyjął budżet na rok 2016 21 grudnia. Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, projekt zakłada dochody budżetu państwa w wysokości 313,7 mld zł, wydatki budżetu państwa w wysokości 368,5 mld zł  i deficyt, sięgający 54,7 mld zł.

W projekcie uwzględniono koszty wielu przedsięwzięć prospołecznych, w tym priorytetowy program rządu „Rodzina 500+”. Jednocześnie plan wydatków skonstruowano w sposób, który pozwoli zachować stabilność makroekonomiczną finansów kraju.

Program „Rodzina 500+” ma przede wszystkim wspierać rodziny z dziećmi, zwłaszcza wielodzietne i sprzyjać poprawie sytuacji demograficznej. Jako bodziec popytowy może spowodować lekki wzrost dynamiki PKB. W projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok zaplanowano, że Produkt Krajowy Brutto wzrośnie o 3,8 proc.

Ministerstwo Finansów oszacowało, że w przyszłym roku do kasy państwa z podatków wpłynie 276,1 mld zł. Dodatkowe pieniądze będą pochodzić z dwóch nowych podatków: od niektórych instytucji finansowych (5,5 mld zł) i od sklepów wielkopowierzchniowych (2 mld zł). Przyszłoroczny budżet otrzyma również wsparcie z Narodowego Banku Polskiego. Wpłaty z zysku NBP przewidziano na 3,2 mld zł. Zaplanowano także wpływy z dywidend i wpłat z zysku oraz cła.

Nie tylko budżet

Porządek dzienny 7. posiedzenia Sejmu VIII kadencji może być uzupełniony o sprawozdania komisji sejmowych: Komisji Finansów Publicznych (o poselskim projekcie ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych), Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych (o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw) oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA