REKLAMA

71. sesja ZO ONZ, Duda: O losie narodów nie może decydować polityka siły i agresji

  • Autor: PAP/AT
  • 21 września 2016 07:10
71. sesja ZO ONZ, Duda: O losie narodów nie może decydować polityka siły i agresji Pokój osiągany za cenę wolności innych rzadko bywa trwały - powiedział Andrzej Duda (fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

• Żaden agresor nie ma prawa do okupowanego przez siebie terytorium – oświadczył prezydent Andrzej Duda, przemawiając na 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
• Odrzucamy system, w którym o losie narodów decyduje polityka siły i agresji - dodał.

"Nasze wysiłki na rzecz budowy lepszego świata spełzną na niczym, jeżeli nie będziemy w stanie zagwarantować bezwzględnego prymatu prawa międzynarodowego w relacjach pomiędzy państwami" - mówił Duda.

Przypomniał, że na ubiegłorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego mówił o potrzebie oparcia stosunków międzynarodowych na prawie. "Podkreślałem, że wszystkie państwa są w równym stopniu zobligowane do wypełniania swych międzynarodowych zobowiązań, zaś wszelkie działania naruszające zasady prawa międzynarodowego - szczególnie zasadę suwerenności politycznej i integralności terytorialnej - powinny być przez światową społeczność stanowczo odrzucone" - powiedział prezydent.

Czytaj też: Fundamentem zrównoważonego rozwoju jest odpowiedzialność i solidarność

Podkreślił, że "żaden agresor nie ma prawa do okupowanego przez siebie terytorium". "Odrzucamy system, w którym o losie narodów decyduje polityka siły i agresji" - oświadczył Duda.

Jak mówił, każdy akt agresji naruszający zobowiązania międzynarodowe podkopuje wzajemne zaufanie państw i społeczeństw. "Właśnie dlatego tak ważne jest, by polityka siły każdorazowo spotykała się ze stanowczym sprzeciwem społeczności międzynarodowej. Aby prawo było skuteczne, konsekwencje jego naruszenia muszą być egzekwowane".

Według Dudy równie istotnym zagrożeniem dla realizacji zasady sprawiedliwości w relacjach międzynarodowych jest opieranie ich na systemie podziału stref wpływów między mocarstwami. "Pamiętajmy, że pokój osiągany za cenę wolności innych rzadko bywa trwały, nigdy nie jest sprawiedliwy" - powiedział prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Oli 2016-09-24 20:32:22
    Do autor: kopnij a zołdaki sowieckie sami się UJAWNIAJĄ!!!
  • autor 2016-09-21 08:19:28
    miał na myśli żydów na bw i nato w kosowieREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA