REKLAMA

77 lat temu wybuchła II Wojna Światowa

  • Autor: GP
  • 01 września 2016 06:42
77 lat temu wybuchła II Wojna Światowa Wojska Gwardii Honorowej towarzyszyły obchodom wybuchu II Wojny Światowej. (fot.: twitter.com/prezydentpl)

• Prezydent Andrzej Duda i szef MON Antoni Macierewicz wraz z weteranami uhonorowali poległych na Westerplatte.
• Prezydent w przemówieniu wygłoszonym 1 września cytował Lecha Kaczyńskiego: "Nigdy nie wolno ulegać i okazywać słabości wobec żadnego totalitaryzmu".
• 1 września 1939 roku wybuchła II Wojna Światowa. Mija 77 lat od tego tragicznego wydarzenia, które pogrążyło świat w sześciu latach konfliktu zbrojnego.

1 września, jak co roku, odbyły się uroczyste obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.Uświetnił je swoją obecnością prezydent Andrzej Duda, nie zabrakło też wojska, Gwardii Honorowej, przedstawicieli najważniejszych władz państwowych i lokalnych (w tym prezydenta Gdańska). Szczególne miejsce wśród zebranych zajmowali weterani konfliktu sprzed 70. lat.

Pierwszym punktem programu obchodu rocznicy było złożenie kwiatów na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego znajdującym się na terenie Westerplatte. Tutaj polscy wojskowi jako jedni z pierwszych stawili opór hitlerowskiej agresji na II Rzeczpospolitą.

Potem rozbrzmiał dźwięk syren, który inaugurował spotkanie.

Andrzej Duda przemawiał do zebranych w Gdańsku. (źródło: twitter.com/prezydentpl)

- Witam prezydenta Polski! Witam marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Wśród nas również premier Beata Szydło i członkowie rządu - mówił w pierwszych słowach uroczystości Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Ponad 70 mln ludzi straciło życie w II Wojnie Światowej. Oddajemy im wszystkim pokłon - mówił dalej.

Prezydent przypominał fakty o Westerplatte

Prezydent Gdańska następnie poprosił o zabranie głosu Andrzeja Dudę. Prezydent wygłosił przemowę.

- 77 lat temu rozpoczęła się wielka wojna, rozpoczęła się bez żadnej zapowiedzi. Tu na Westerplatte bronili się przez siedem dni pod ciągłym atakiem trzykrotnie silniejszych sił niemieckich - przypominał najważniejsze fakty prezydent. - Pamięć o nich, o tym czego dokonali, nie zniknie. I chociaż kraj przez lata znajdował się pod okupacją i panoszył się tu terror, to Polacy byli zawsze dumni z obrońców ojczyzny.

Następnie Andrzej Duda odwołał się do samego Gdańska, który jako miejsce inauguracji II Wojny Światowej, ale także jako punkt późniejszego oporu wobec komunizmu (nawiązanie do obchodów z 31 sierpnia) był i jest "wielkim symbolem".

- Odniosę się do słów wielkiego polityka, do słów Lecha Kaczyńskiego - cytował swojego poprzednika prezydent Duda. - Mówił on w 2009 r., że nigdy nie wolno ulegać i okazywać słabości wobec żadnego totalitaryzmu. Słabość i niezdecydowanie kończą się wojną i milionami ofiar.

Po tych słowach prezydent Duda napomniał o sytuacji międzynarodowej, która dzisiaj przeżywa trudności.

- Nie możemy godzić się na łamanie prawa międzynarodowego, nie możemy zgodzić się na odbieranie słabszym tego, co mają - kończył prezydent jeszcze raz apelując do zebranych o hołd dla poległych na Westerplatte.

Po jego słowach rozbrzmiała modlitwa za poległych. Wspomniano też Lecha Kaczyńskiego, który zginął w tragicznym locie do Katynia w 2010 roku.

Muzeum II Wojny Światowej

W czasie trwania uroczystości padła też gorąca prośba do prezydenta Andrzeja Dudy. Wygłosił ją prezydent Gdańska, w którym trwa budowa Muzeum II Wojny Światowej.

Wizualizacja budowanej siedziby Muzeum II Wojny Światowej, źródło: muzeum1939.pl

- Zwracam się z propozycją zorganizowania w Gdańsku uroczystości w 2017 r. z jednoczesnym otwarciem naszego Muzeum II Wojny Światowej.

Tę placówkę zainaugurował pierwszy rząd Donalda Tuska w 2008 roku (także 1 września), a pomysł jej powstania pojawiał się od wielu lat w środowiskach historyków gdańskich.

Największy konflikt zbrojny w historii

II Wojna Światowa była najbardziej dotkliwym i najtrudniejszym konfliktem zbrojnym w historii ludzkości. Zakończyła się 2 września 1945 kapitulacją Japonii (w Europie wcześniej, 8 maja 1945 roku poddaniem się Niemiec), pochłonęła 50 do 78 milionów ludzkich istnień.

Za kraj, który obarczono winą za jej wywołanie, uznano nazistowskie Niemcy. W próbie realizacji wizji nazizmu Adolfa Hitlera II Rzesza posunęła się do zbrodni wobec ludzkości jaką był holokaust narodu żydowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA