REKLAMA

Abonament radiowo-telewizyjny: Ministerstwo Kultury szykuje nowe projekty

 • Autor: PAP/AT
 • 24 lutego 2017 10:59
Abonament radiowo-telewizyjny: Ministerstwo Kultury szykuje nowe projekty Wiceminister zapowiedział, że abonament jako zasada zostanie utrzymany, jednak zostaną zaproponowane rozwiązania dla płatników abonamentu (Krzysztof Czabański, fot.youtube.com)

• Ministerstwo kultury szykuje dwa projekty dot. abonamentu radiowo-telewizyjnego.
• Pierwszy ma być uchwalony w połowie roku i ma według resortu zwiększyć wpływy z abonamentu dwukrotnie, drugi ma doprowadzić do tego, że będzie to opłata powszechna - mówi szef RMN Krzysztof Czabański.

"Pierwszy projekt, który wkrótce będzie procedowany i będzie inicjatywą rządową, to będzie krok pod tytułem: uszczelnienie abonamentu" - wskazał szef Rady Mediów Narodowych.

"Będzie to projekt nowelizacji obecnie obowiązującej ustawy abonamentowej i będzie on polegał na wprowadzeniu takich instrumentów, które spowodują poprawę ściągalności abonamentu według dotychczasowych zasad, czyli że abonament jest płacony od każdego gospodarstwa domowego w wysokości 22,70 zł miesięcznie" - dodał Czabański.

Operatorem tego abonamentu będzie nadal Poczta Polska, a według resortu kultury zmiany mają przynieść dwukrotne zwiększenie wpływów z tego tytułu, czyli do 1,3 -1,4 mld zł. Obecnie jest to ok. 700 mln zł.

Według szefa RMN projekt ten ma zakładać, że każde gospodarstwo domowe ma odbiornik radiowo-telewizyjny. Zgodnie z nowymi przepisami operatorzy telewizji kablowych, platform cyfrowych oraz inni operatorzy telewizyjni będą mieli obowiązek informowania swoich klientów o tym, że istnieje obowiązek płacenia abonamentu za radio i telewizję publiczną oraz że opłata na rzecz operatorów nie zwalnia ich z tego obowiązku.

Czytaj też: Sellin: Projekt ustawy ws. abonamentu RTV będzie gotowy w lutym

"Po drugie będą oni zobowiązani do podania danych swoich klientów Poczcie Polskiej. Na podstawie tych danych Poczta będzie mogła zweryfikować, czy dane gospodarstwo powinno płacić abonament, czy też nie" - powiedział Czabański.

Jak dodał Poczta będzie wysyłać upomnienia do gospodarstw domowych uchylających się przed płaceniem abonamentu. "Jeśli nadal część gospodarstw domowych nie będzie wywiązywać się ze swoich obowiązków, wówczas być może będą działały w tej sprawie urzędy skarbowe" - wskazał.

"To jest ten pierwszy projekt dotyczący opłaty abonamentowej, który na dniach ma być konsultowany w rządzie i trafić do Sejmu. Najprawdopodobniej nowe przepisy zostaną uchwalone do czerwca tego roku" - poinformował Czabański.

Jak dodał choć zmiany te mają mocno zwiększyć wpływy abonamentowe, to jednak nadal nie będzie to system powszechny. "Dlatego MKiDN przygotowuje zupełnie nową ustawę abonamentową. Według niej abonament zapłacą wszyscy płatnicy PIT, CIT i KRUS" - wskazał szef Rady.

Jego zdaniem wprowadzenie tego rozwiązania oznaczałoby, że miesięczny koszt abonamentu mógłby spaść do ok. 10 zł od osoby. Ponadto, jak dodał, ściągalność abonamentu przez urzędy skarbowe zapewniałaby znacznie większą skuteczność.

W środę wiceminister kultury Jarosław Sellin na antenie Polskiego Radia 24 pytany, kiedy zostanie przedstawiony projekt ustawy ws. abonamentu radiowo-telewizyjnego powiedział: "Premier Piotr Gliński w czasie przeglądu resortów powiedział, że taką ustawę przedstawimy jeszcze w lutym, a więc zostało kilka dni i tak zrobimy".

"Myślę, że wreszcie musimy ten problem rozwiązać. Nie może być tak, że telewizja publiczna w ponad 90 proc. jest utrzymywana ze środków komercyjnych" - podkreślił wiceminister kultury. Dodał, że sytuacja finansowa dot. radia ma znacznie lepsze proporcje, ale pieniędzy publicznych na utrzymywanie go nie ma za dużo.

Wiceminister zapowiedział, że abonament jako zasada zostanie utrzymany, jednak zostaną zaproponowane rozwiązania dla płatników abonamentu zarówno dla tych, którzy uchylali się od płacenia abonamentu jak i dla tych, którzy regularnie i w sposób zdyscyplinowany ten abonament płacili. "Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której baza płatników abonamentu się mocno poszerzy (...), ale też z pewnymi ulgami dla tych, który regularnie płacili" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • pilarz 2017-02-26 15:47:27
  Komentowałem tę sprawę wielokrotnie przy kolejnych głupich wypowiedziach "pomysłodawców" jak "zwiększyć" płatność abonamentu. Przekazywałem wiedzę zasięgniętą z rzetelnych badań opinii publicznej dokonanych przez ostatnich kilka lat. Jak widzę, tych badań nikt nie czytał z pośród decydentów, którzy nadal chcą działać przy pomocy przysłowiowej PIŁY i SIEKIERY. A więc powtarzam jeszcze raz: JEŻELI ABONAMENT miesięczny, NIE BĘDZIE wynosił KWOTĘ 5 do 8 ZŁOTYCH a w OSTATECZNOŚCI 10 ZŁOTYCH od GOSPODARSTWA DOMOWEGO płatny BEZPOŚREDNIO na odpowiednie konto KONTO Telewizji Polskiej S.A. w Banku Polskim, bez pośrednika o nazwie "Poczta Polska", tylko ewentualnie u listonosza (na wsi) lub kasie Urzędu Skarbowego (w miastach), TO NIC Z TEJ ''ZABAWY'' N I E W Y J D Z I E. Życie Dowodzi, że mała suma powszechnie płacona (jak na tacę w Kościele), przynosi MILIARDY, zaś wielka suma (22,70 zł haracz), przynosi tylko bunt i OCHŁAPY. Przecież PiS zapowiadało w kampanii wyborczej, że abonament będzie zmniejszony o połowę, właśnie po to aby był płacony powszechnie. Po wyborach zaś, cały czas PiS mówi, że będzie poprawiać "ściągalność", czyli dalej metoda PIŁY i SIEKIERY. Zarżnięta KURA nie zniesie ZŁOTYCH jajek.
 • Piła i Siekiera 2017-02-24 15:31:43
  Znaczy się po staremu. Kura nie będzie płacić.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA