REKLAMA

Aborcja, in vitro: Prawica Rzeczpospolitej będzie pilnować posłów

  • Autor: GP/PAP
  • 22 września 2016 11:18
Aborcja, in vitro: Prawica Rzeczpospolitej będzie pilnować posłów Marek Jurek 10 lat temu, po nieudanej próbie zmiany Konstytucji by broniła życia od poczęcia, złóżył członkostwo w PiS i funkcję Marszałka Sejmu. (fot.:youtube.com)

• Po debacie o aborcji Sejm ma zająć się ustawą o ochronie dzieci nienarodzonych autorstwa Prawicy Rzeczpospolitej. Pomysł dotyczy niespójności polskiego prawa, które w różnych aktach prawnych inaczej definiuje zarodek ludzki.
• W tym temacie działacze partii zapowiadają bardzo wnikliwe obserwowanie prac posłów nad tą propozycją.
• Marka Jurka cieszy, że do Sejmu trafił też projekt zakazu aborcji.

W Sejmie, o poranku w czwartek (22 września) konferencję prasową zorganizowali inicjatorzy trzeciego projektu, który nosi nazwę Ustawy w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych in vitro.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli prezes Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i poseł Prawicy Rzeczpospolitej Jan Klawiter. Ostatni będzie brał udział w debacie o aborcji w czwartek, w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Będzie uzasadniał omawiany na konferencji projekt.

- Chcemy wyrazić radość, że pod obrady Sejmu wchodzi projekt Prawicy Rzeczypospolitej, ustawy chroniącej życie każdego dziecka poczętego pozaustrojowo - referował pomysł Marek Jurek. - Ta ustawa czekała wiele miesięcy na rozpatrzenie.

W uzasadnieniu tego projektu czytamy jaki cel przyświeca jego wprowadzeniu:

- Aktualnie obowiązująca definicja zarodka zawarta w ustawie o leczeniu niepłodności ma charakter wyłącznie medyczny, omijając tym samym osiągnięcia doktryny prawa, orzecznictwa, a także nauki. Zarodek zostaje sprowadzony jedynie do grupy komórek, co prowadzi do popełnienia klasycznego błędu pars pro toto (technika świadomego okłamywania - red.) przy konstruowaniu omawianej definicji.

Jurka też bardzo cieszy obywatelski projekt, który Sejm rozpatrzy w czwartek, ten dotyczy zakazu aborcji. - Jeżeli chodzi o Prawicę Rzeczypospolitej, to będziemy na każdym etapie pilnowali przebiegu tych prac. Apelujemy o to, żeby nie były one sztucznie przedłużane, żeby nie powtarzały się sytuacje, które znamy sprzed dziewięciu lat, jest okazja, żeby to naprawić.

Czytaj: Marek Jurek proponuje skupić się na adopcji

Dziesięć lat temu Marek Jurek był Marszałkiem Sejmu, gdy próbowano wpisać do Konstytucji RP poprawę o ochronie życia od poczęcia. Ponieważ pomysł natrafił na opór większości (wówczas miały ją PiS, Samoobrona i LPR) Jurek złożył funkcję Marszałka i członkostwo w PiS, bo poprawki nie udało się przegłosować.

O tym jak bardzo zdeterminowani są obrońcy życia świadczą słowa, które po Jurku wygłosiła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

- Będziemy monitorować dosłownie każdy krok każdego posła i każdego senatora w sprawach związanych z obroną życia. Nie boimy się tego powiedzieć, że dziś rozpoczyna się wielki test dla polityków – podkreśliła działaczka z CitizenGO Polska. – Będziemy zwracać uwagę na wszelkie próby przedłużania, tudzież sabotowania działań związanych z obroną życia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA