REKLAMA

Adam Bielan o projektach PiS: Są elementem dialogu naszego rządu z urzędnikami Komisji Europejskiej

  • Autor: PAP/AT
  • 23 marca 2018 06:31
Adam Bielan o projektach PiS: Są elementem dialogu naszego rządu z urzędnikami Komisji Europejskiej Adam Bielan (fot. Adam Bielan/YouTube.com)

Wykonujemy pewne gesty pod adresem naszych partnerów z Komisji Europejskiej  - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan pytany o projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o SN oraz projekt dot. publikacji dotychczas niepublikowanych orzeczeń TK.

W czwartek (22 marca) poseł PiS Marek Ast przedstawił w Sejmie założenia projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. Projekt PiS przewiduje m.in., że minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa. W projekcie PiS zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.

Po południu złożony został również projekt PiS nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów. Projekt przewiduje opublikowanie trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń wydanych z naruszeniem prawa przez TK.

"Projekty, które zostały złożone do Sejmu są elementem dialogu naszego rządu z urzędnikami Komisji Europejskiej" - powiedział w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

"Te projekty, które zostały dzisiaj złożone do laski marszałkowskiej, mam nadzieję, zostaną wkrótce przyjęte przez parlament" - zaznaczył Bielan w "Kropce nad i". Podkreślił, że projekty są wynikiem "decyzji, które zapadły już jakiś czas temu".

"Rozmawiałem dzisiaj dwukrotnie przez telefon z panem ministrem Ziobro i nie był niczym zdziwiony, niczemu się nie dziwił. Są to projekty przez niego akceptowane i częściowo przygotowane" - powiedział Bielan.

Projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o SN autorstwa PiS przewiduje m.in., że bez opinii kolegium sądu oraz KRS minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu.

Na pytanie, czy opinia kolegium i KRS będzie wiążąca dla ministra sprawiedliwości, Bielan odpowiedział: "Od opinii kolegium pan minister będzie mógł się odwołać do KRS. A opinia KRS będzie wiążąca".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • qwert 2018-03-23 19:46:54
    facet zapie....poprzednią kampanię wyborczą PiSu, zaliczył odsiadkę w Brukseli i teraz co rusz pokazuje swoją twarz minoga rzecznego i produkuje mądrości. kto wybiera takich typów?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA