REKLAMA

Adam Kwiatkowski: budowa wspólnoty Polaków to jeden z celów Andrzeja Dudy

  • Autor: pt/pap
  • 29 kwietnia 2017 13:47
Adam Kwiatkowski: budowa wspólnoty Polaków to jeden z celów Andrzeja Dudy Adam Kwiatkowski (fot.prezydent.pl)

Budowa wspólnoty Polaków to jeden z najważniejszych celów prezydentury Andrzeja Dudy - podkreślał w sobotę w Toruniu prezydencki minister Adam Kwiatkowski podczas XX Forum Polonijnego. Przypomniał m.in. o akcji wsparcia dla Polaków na Wschodzie i polskich weteranów II wojny światowej.

Kwiatkowski mówił, że obecna ekipa rządząca, w tym również prezydent Andrzej Duda, w sposób bardzo dynamiczny zmienia politykę państwa wobec naszych rodaków. Przypomniał m.in. o uchwalonej niedawno i podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o repatriacji, która ma ułatwić osobom pochodzenia polskiego powrót do kraju.

Minister w Kancelarii Prezydenta zwrócił też uwagę, że we wtorek, w Dniu Flagi prezydent Duda ma wręczyć legitymacje szkolne uczniom polskiej szkoły w Londynie. Dzięki nim będą oni mieli prawo do takich samych zniżek, np. na przejazd środkami transportu publicznego, jak uczniowie szkół w kraju. Przyznanie zniżek umożliwia ubiegłoroczna nowela ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Kwiatkowski mówił też o innych przedsięwzięciach Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, które mają służyć budowie wspólnoty Polaków. To m.in. akcja wspierania Polaków na Wschodzie. "Cztery transporty pomocy naukowych, zabawek, ale też ubrań czy jedzenia pojechały już na Ukrainę, a jeden był na Litwie. Za chwilę ruszymy z kolejnym transportem" - powiedział prezydencki minister.

Innym z prezydenckich przedsięwzięć jest akcja, w ramach której polscy uczniowie szkół podstawowych przygotowują kartki z życzeniami dla mieszkających za granicą polskich bohaterów, weteranów II wojny światowej. "Myślę, że to jest właśnie wypełnienie konkretną treścią tego hasła o budowie wspólnoty" - zaznaczył Kwiatkowski.

Prezydencki minister wyraził przy tym pogląd, że jednym z filarów budowy wspólnoty Polaków za granicą jest Kościół katolicki. "W wielu miejscach, gdzie braknie polskiego księdza, gdzie polskie msze przechodzą już do historii, to polskość jest podtrzymywana już z dużo większymi problemami" - mówił prezydencki minister.

"I o tym musimy pamiętać szczególnie dzisiaj, w przededniu obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości" - dodał Kwiatkowski.

mkr/ rau/ eaw/

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA