REKLAMA

Adam Szłapka: Polska Fundacja Narodowa służy przepalaniu pieniędzy państwowych na propagandę PiS

 • Autor: PAP/AT
 • 15 września 2017 10:40
Adam Szłapka: Polska Fundacja Narodowa służy przepalaniu pieniędzy państwowych na propagandę PiS Polska Fundacja Narodowa to przekręt - uważa Szłapka (Adam Szłapka, fot.Nowoczesna/twitter.com)

Mamy z całą pewnością do czynienia z aferą, z przekrętem wymyślonym przez bardzo zdolnych i doświadczonych przekręciarzy. Wymyśliliście po prostu państwo pralnię pieniędzy - powiedział o Polskiej Fundacji Narodowej poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.

• Polska Fundacja Narodowa to przekręt - uważa Szłapka.

• To pralnia pieniędzy, która ma służyć przepalaniu pieniędzy państwowych na propagandę partyjną PiS - stwierdził.

• Fundacja od tygodnia realizuje kampanię "Sprawiedliwe sądy".

Kampania w zamyśle jej autorów ma przybliżyć polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości; PFN finansują spółki Skarbu Państwa.

Temat fundacji poruszył przed rozpoczęciem piątkowych głosowań w Sejmie polityk Nowoczesnej. Szłapka zgłosił wniosek o przerwę, by - jak mówił - uzyskać informację od premier Beaty Szydło w sprawie działalności PFN. "Mamy z całą pewnością do czynienia z aferą, z przekrętem wymyślonym przez bardzo zdolnych i doświadczonych przekręciarzy. Wymyśliliście po prostu państwo pralnię pieniędzy, która ma służyć przepalaniu pieniędzy państwowych na waszą propagandę partyjną" - ocenił Szłapka, zwracając się do posłów PiS.

Czytaj też: PO składa zawiadomienie: Polska Fundacja Narodowa nielegalnie finansuje kampanię polityczną PiS

Przypomniał, że w najbliższy poniedziałek (18 września) - na wniosek Nowoczesnej - kampanią "Sprawiedliwe sądy" zajmie się Państwowa Komisja Wyborcza. "Jest szereg pytań, na które powinien odpowiedzieć zarząd i rada tej fundacji. Jest też szereg pytań, na które powinna odpowiedzieć pani premier" - dodał Szłapka. Poseł pytał m.in. kto w sprawie PFN "kłamie" - szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, czy wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. "Mijają się w zeznaniach" - ocenił polityk Nowoczesnej.

Ogłoszenia przerwy chciała też Ewa Lieder z Nowoczesnej. "Chciałam poprosić o przerwę, żeby pan minister (środowiska) Szyszko przyszedł tutaj do nas, na mównicę i wyjaśnił nam i wyciągnął konsekwencje wobec strażników, którzy pobili pana Łukasza z obozu w Puszczy Białowieskiej" - powiedziała posłanka.

Czytaj tez: Wiceprezes fundacji broni działań w kraju

Zwróciła się też do premier Szydło, by "przyszła i rozliczyła ministra Szyszkę z bezprawnych działań". "Przedwczorajszy przypadek przemocy wobec aktywisty to czubek góry lodowej. Aktywiści doświadczyli przez ostatnie cztery miesiące wykręcania rąk, szarpania, powalania na ziemię, przygniatania kolanem" - mówiła Lieder.

Obojgu politykom marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił uwagę, że ich wypowiedzi nie mają charakteru wniosku formalnego. Żaden z wniosków o przerwę nie był głosowany.

Polską Fundację Narodową finansują spółki Skarbu Państwa (fot.pixabay)

O sprawie aktywisty informuje portal polsatnews.pl. W środę - jak czytamy - grupa ekologów z "Obozu dla Puszczy" blokowała wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. "Działacze wielokrotnie wbiegali na powierzchnie zrębowe w pobliżu maszyn, które ochraniali strażnicy leśni. Jeden z aktywistów został schwytany podczas próby zablokowania jednego z urządzeń. Następnie strażnicy rzucili mężczyznę na ziemię i zaczęli dusić go przyciskając jego twarz do ziemi" - podaje polsatnews.pl

Kampania "Sprawiedliwe sądy" ma się toczyć m.in. w telewizji i internecie. W zeszły piątek uruchomione zostały witryny: sprawiedliwesady.pl i takjakbylo.pl, a także profile "Sprawiedliwe sądy" na Facebooku i Twitterze oraz kanał na Youtube.

Wiceprezes Fundacji Maciej Świrski przekonywał w czwartkowej rozmowie z RMF FM, że celem kampanii "Sprawiedliwe sądy" jest informowanie obywateli o tym, "jak wygląda sytuacja i dlaczego trzeba ją zmienić". "Polska Fundacja Narodowa promuje wizerunek Polski także w oczach obywateli przez to, że informuje ich o prawdzie. Dzięki temu rozumieją na czym polegają zmiany i nie będą myśleć o Polsce jako o dyktaturze" - mówił wiceszef PFN.

"Nic nie wiem na ten temat, abym się przeciwstawiał (nadużyciom sędziów) w imieniu PiS-u czy rządu. Przeciwstawiam się w imieniu obywateli. Jestem obywatelem, poczuwam się do odpowiedzialności za Polskę" - podkreślał Świrski.

Polska Fundacja Narodowa, która realizuje kampanię "Sprawiedliwe sądy" działa zgodnie z prawem; nie widzimy żadnego powodu do wszczynania w tej sprawie histerii medialnej - powiedział w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Zdaniem Terleckiego, została rozpętana "histeria" ws. reformy sądownictwa, którą chce przeprowadzić rząd PiS. Według niego, miało to "zdezorientować" część opinii publicznej, pokazać "że PiS chce dokonać jakiegoś zamachu na niezawisłość sądów, na trójpodział władzy". "Co oczywiście jest nieprawdą" - podkreślił. "W takiej sytuacji naturalne jest, że rząd musiał podjąć pewne działania, także o charakterze medialnym, aby tę histerię zrównoważyć i uspokoić" - przekonywał szef klubu PiS.

W zeszłym tygodniu Nowoczesna skierowała pismo do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o kontrolę i sprawdzenie, czy nie dochodzi do złamania ustawy o partiach politycznych i finansowaniu partii politycznych przez Polską Fundację Narodową. PKW ma się zająć sprawą w poniedziałek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • marcin 2017-09-18 09:33:30
  Byłem taki biedny, ale teraz jestem bogaty, To jest sekret, jak dziś się stałem bogaty Żadne ciało nie dało mi pożyczki, ale dostałem kartę główną, która jest załadowana pieniędzmi Dostałem tę kartę od hakera i codziennie używam tej karty do zbierania 5000zl jeśli jesteś biedny, możesz zdobyć tę kartę główną, aby uczynić Cię bogatym Jeśli potrzebujesz tej karty, skontaktuj się z divinecardhacker@gmail.com
 • Ziemia dla ziemniaków 2017-09-15 14:10:14
  Do PLdlaPolaków: Niemcy nie dali kasy Kaczyńskiemu chociaż o nie błagał :-). Polsce dali dużo dzięki poprzedniemu rządowi. Gdyby nie kasa z EU, PIS nie miałoby się czym chwalić bo nie byłoby na 500+.
 • PLdlaPolaków 2017-09-15 13:42:59
  Do ziemniaka: ja wohl herr głupi ziemniak. Niemcy wszystkim pieniądze dają. Ja, ja. Kaczyński głupi bo niemcy dawać chcieli a on warunki stawiał jakieś. Nein. Wir wollen so wie es vorher wa.
 • Ziemia dla ziemniaków 2017-09-15 13:03:21
  Do PLdlaPolaków: Za niemieckie pieniądze to u nas się przede wszystkim buduje (albo raczej budowało), daje dopłaty rolnikom i przedsiębiorcom. Jedynym politykiem który chciał brać pieniądze od Niemców jest Kaczyński. Oczywiście mu nie dali.
 • PLdlaPolaków 2017-09-15 12:37:31
  Ty zakłamany niemiecki kreciku. A propagandę którą uprawiają zniemczeni nowocześni to za czyje pieniądze. Nie przypadkiem niemieckie?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA