REKLAMA

Afera Taśmowa. Nagrania: Ks. Sowa mówi, że sytuacja "nie jest normalna"

  • Autor: GP
  • 09 czerwca 2017 19:10
Afera Taśmowa. Nagrania: Ks. Sowa mówi, że sytuacja "nie jest normalna" Ks. Kazimierz Sowa pojawiał się często w mediach jako komentator życia publicznego z ramienia Kościoła Katolickiego. Był kojarzony z nurtem umiarkowanym polskiego duchowieństwa. (fot.:youtube.com)

Bohaterem kolejnej partii nagrań zarejestrowanych w ramach podsłuchów w restauracji "Sowa i Przyjaciele" jest ks. Kazimierz Sowa. Duchowny stwierdził we wpisie internetowym, że nie jest normalną sytuacja, gdy podsłuchiwany musi się tłumaczyć.

• Ks. Sowa miał być podsłuchany w roku 2014, gdy mówił o możliwym awansie do spółki Skarbu Państwa ważnego wówczas polityka PO, byłego ministra Aleksandra Grada.

• - Nie zamierzam się tłumaczyć z faktu, że czasem spotkam się ze znajomymi - pisał w piątek (9 czerwca) ks. Sowa.

• Krakowscy przełożeni duchownego chcą, by do końca czerwca wrócił do Krakowa.

 

Polskim życiem publicznym wstrząsnęło w piątek (9 czerwca) ujawnienie przez TVP Info kolejnych nagrań z serii wcześniejszych posłuchów jakie zarejestrowano w restauracji "Sowa i Przyjaciele". Lokal już nie istnieje, był w ostatnich latach rządów PO-PSL miejscem serii spotkań kluczowych polityków ówczesnej formacji rządzącej. Jak akcentuje TVP Info najbardziej prawdopodobną datą nagrania jest dzień 7 lutego 2014 r.

W zapisach ujawnionych w piątek pojawia się głos komentatora życia publicznego ks. Kazimierza Sowy. Duchowny jest podległy Kurii Krakowskiej. Tematem spotkania jest obsadzanie spółek Skarbu Państwa.

- Mowa jest między innymi o powołaniu byłego ministra skarbu Aleksandra Grada do zarządu spółki Tauron Polska Energia - relacjonowało TVP Info na swoich stronach internetowych.

Ks. Sowa rozmawia na nagraniach z Włodzimierzem Karpińskim (minister Skarbu Państwa w latach 2013 - 2015) i z gen. Marianem Janickim (ówczesnym szefem BOR):

- ... i bardzo dobrze, i bardzo dobrze, a wiecie o tym, że Grad skończy ostatecznie na szefie Tauronu, pół roku wiesz to będzie takie rozłożone, on się teraz zakręcił na radzie ... mówił do mnie spokojnie w styczniu jeszcze się wiesz wymiksuję, a jak usłyszałem jeszcze, że jest rezygnacja no pewnie, nawet mu wysłałem smsa, olek in progress on mi odpowiedział ... tak.

Restauracja Sowa i Przyjaciele, w której nagrano w roku 2014 księdza. Warszawski ekskluzywny lokal już nie istnieje, źródło: wikimedia.org/CC

Aleksander Grad był ministrem Skarbu Państwa do roku 2011. Był posłem i działaczem Platformy Obywatelskiej. W 2016 roku wybuchła wokół jego osoby i jego żony afera z sumą 24 mln zł w tle. "Fakt" pisał wówczas, że dotarł do szczegółów kontraktu, na którym zarobiła firma, w której Małgorzata Grad miała udziały.

W świetle nagrań Ks. Sowa zdecydował się wystosować krótki wpis na stronie na Facebooku:

- Nie zamierzam się tłumaczyć z faktu, że czasem spotkam się ze znajomymi przy okazji np. ich imienin. Ani z tego, że mam takich znajomych a nie innych. Powiem więcej, jeśli znajomość wytrzymuje długie lata (a nawet kolejne dekady) to mogę być z tego tylko dumny. Przepraszam natomiast za ubogą wersję kuchennej łaciny. Po prostu nie należy przeklinać i to nie tylko kiedy jest się księdzem. Nauczka jaką daje życie bywa bolesna ale być może potrzebna. Nie będę też komentował i odnosił się do moich relacji i zależności wobec przełożonych bo byłoby to raczej oznaką braku szacunku. Generalnie sytuacja, w której ktoś podsłuchany musi się tłumaczyć a podsłuchujący pewnie zacierają ręce nie jest normalna.

Podsłuchana rozmowa wywołała już reakcję Kurii Krakowskiej.

- Ksiądz Sowa zgodnie z decyzją metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego ma do końca czerwca wrócić do Archidiecezji Krakowskiej - poinformował w piątek późnym popołudniem rzecznik prasowy archidiecezji ks. Piotr Studnicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA