REKLAMA

Akcyza od samochodów: Nowe przepisy od 1 stycznia 2017 roku?

 • Autor: PAP/MN
 • 24 października 2016 12:00
Akcyza od samochodów: Nowe przepisy od 1 stycznia 2017 roku? Obniżenie stawki akcyzy na samochody z większymi silnikami doprowadzi do zmniejszenia skali nieprawidłowości - mówi Jasiński. (fot. mf.gov.pl)

Zmiany w akcyzie od samochodów mogłyby wejść w życie 1 stycznia 2017 roku - mówi wiceminister finansów Wiesław Jasiński. Zapowiada, że w przypadku samochodów starszych, ale z małymi silnikami stawka może być zbliżona do obecnego poziomu, ale dla nowszych może być niższa.

Wiosną br. grupa senatorów, w tym senator Grzegorz Peczkis, zaproponowała zmiany stawki akcyzy dla samochodów o pojemności silnika powyżej 2 litrów. Zakładała obniżenie stawki z obecnych 18,6 proc. na 4,6 proc. przy zachowaniu stawki w wysokości 3,1 proc. dla pozostałych aut.

- Senatorowie wyszli z założenia, że obniżenie stawki akcyzy na samochody z większymi silnikami doprowadzi do zmniejszenia skali nieprawidłowości, z którymi mamy do czynienia w związku ze sprowadzaniem używanych aut z zagranicy. Premier Morawiecki zdecydował się wesprzeć projekt zmian w zakresie podatku akcyzowego dla samochodów - mówi wiceminister finansów Wiesław Jasiński.

Jak dodaje, ponieważ podatek jest liczony od wartości samochodu, wartość w deklaracjach jest zaniżana. Tym samym zaniżana jest też podstawa opodatkowania akcyzą.

- Senatorowie doszli do wniosku, że obniżenie stawki akcyzy w jakimś stopniu zmniejszyłoby skalę nieprawidłowości. Ale oprócz tego obserwujemy, że podatnicy deklarują rejestrację aut ciężarowych, aby uniknąć opodatkowania akcyzą w ogóle. Samochody ciężarowe są bowiem zwolnione z akcyzy. Problem dotyczy zazwyczaj pojazdów luksusowych z silnikami o pojemności powyżej dwóch litrów, a bierze się z różnych definicji samochodu ciężarowego. Ustawa o podatku akcyzowym posługuję się kodami CN, natomiast prawo o ruchu drogowym posługuje się swoimi regulacjami. Jeżeli w świetle prawa o ruchu drogowym samochód jest ciężarowy, to podatnicy uważają, że także zgodnie z przepisami o akcyzie jest ciężarowy. Tymczasem nie zawsze tak jest. Trudno jest jednak oszacować skalę nieprawidłowości, bowiem w takich wypadkach deklaracje podatkowe nie są w ogóle składane - mówi Jasiński.

Kryterium wieku i pojemności silnika 

Ile będzie przedziałów wiekowych i przedziałów odnoszących się do pojemności? Wiceminister wskazuje, że cztery, jeśli chodzi o wiek. Pierwszy będzie dotyczył samochodów wyprodukowanych w 2004 r. i starszych. Drugi - aut z lat 2005-2009; trzeci - obejmie lata 2010-2015; czwarty - samochody z 2016 r. i młodsze. Jeśli chodzi o pojemności silnika, to najniższy przedział obejmie auta o pojemności poniżej 1,2 litra. Kolejny przedział obejmie pojazdy o pojemności od 1,2 litra do 1,5 litra. Następny będzie dotyczył pojemności 1,5 - 2 litra, a kolejny auta do 2,5 litra. Potem stawki będą wzrastać wraz ze wzrostem pojemności o 500 centymetrów.

Jasiński dodaje, że do końca miesiąca Senat ma wrócić do prac nad tymi propozycjami. Jest szansa, że zakończą się one jeszcze w tym roku, więc zmiana mogłaby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (14 komentarzy)

 • Porno i Sex 2016-12-24 10:15:52
  Ja juz kupiłem malucha. Niedługo każdy będzie takimi jeździł. Będzie jlepal tego swojego wrak do 30 lat aż się rozstanie gdzieś na a4
 • Wars 2016-12-04 20:58:45
  Do Tomek: Masz rację,ale rząd ma obywateli w d.... Zresztą to było do przewidzenia,że będą "genialne" pomysły.Jaki rząd takie pomysły. Jeszcze proponuję wprowadzić do szkół :fartuszki +tarcze, a o tornistrach ju z nie wspomnę.
 • Zmiennik 2016-11-16 22:20:53
  Jak zwykle rząd szuka pieniędzy w kieszeni biednych. Prawdziwa dobra zmiana= nie ma co!!!!!!!!!!!!
 • Pan Krzysztof 2016-11-16 14:22:54
  Do małyhandlarz: Oczywiście, że "będzie stać"....na kredyt na 30 lat. Naszym okupantom chodzi o to, żebyśmy byli zniewoleni i uzależnieni od tzw. "pomocy" państwa.
 • a.h 2016-11-11 12:31:08
  POLACY POSTAWMY SIE ZANIM BEDZIE CALKIEM ZAPUZO TAKI LYSOLL JASINSKI ZARABIA 50 000 NA MIESAC CO ON WIE O RZECZYWISTOSCI .
 • internauta 2016-11-09 17:13:41
  Po nowym roku chcialem zmienić auto na nowsze.Jestem zwykłym szarym polaczkiem i mając kredyt hipoteczny,jedno dziecko i jedząc kit z okien jestem w stanie dołożyć do kwoty jaką otrzymam za obecne auto max 10tys. Mam od dawna upatrzony konkretny model samochodu i zarzynam sie od roku tylko po to żeby go kupić. Ale jeżeli wprowadzą od stycznia akcyze to do ceny wymarzonego auta dojdzie mi prawie 7000zł akcyzy. I w tym momencie nie będzie mnie stać na zmiane auta. Bo nie chce mi sie kolejnego roku odkładac pieniędzy na durny samochód.W efekcie będe jeździć dalej przez kolejne 5 lat tym czym jeźdze obecnie. Jeżeli nasz rząd się tłumaczy że wzrost akcyzy ma zmusić nas do kupowania nowszych aut to sorry ale kto takich debili tam trzyma.Przecież na chłopski rozum wiadomo że efekt będzie odwrotny do oczekiwanego.
 • Marcin 2016-11-07 11:35:59
  Do Jeszcze Polak: Zapomniałeś o powrocie inwigilacji , powrocie socjalizmu , i powrocie 1 sekretarza partii Jarosławie Kaczyńskim.
 • Maciej z Bydgoszczy 2016-11-07 11:05:14
  Chcą nas zmusić do jeżdzenia kosiarkami z silnikami o pojemnosci do 1,2.Mam auto z 2003 roku z silnikiem 2,2 i chciałem w przyszłym roku zmienić na auto z 2007 roku z silnikiem o pjemnosci powyżej 3 litrów ale jeżeli to wprowadzą to wole jeździć starym 2,2 niż nową kosiarką która się turla a nie jedzie z silnikiem 1,2. Bo na akcyze mnie stać nie będzie a kupuje tylko auta z zachodu. i suma sumarum ludzie bedą jeździć jeszcze starszymi autami niż teraz .Bo wole jechać starym ale porządnym autem niż nowym ale szajsowatym.
 • Kowalski 2016-11-06 17:34:22
  Kolejne szukanie pieniędzy na pokrycie m.in +500 z jednej strony Rzad dał a teraz chce odebrać... Poza tym Polska jest jedynym krajem europejskim w którym płaci się cło od sprowadzonych samochodów.Gdzie manifest i protest przeciwko wprowadzeniu nowych stawek akcyzowych??? Przy próbie wprowadzenia podatku od marketów odpowiednia grupa zaprotestowała. A tu nie widać by społeczeństwo się buntowało...Czyżby wszystkich było stać na nowe samochody??? Czy ktoś przyjrzał się w ile gałęzi gospodarki uderzy ta zmiana???: -przeciętny kowalski -mechanicy -zakłady blacharskie -transport -stacje paliw -firmy ubezpieczeniowe -sklepy z częściami -sklepy lakiernicze ...i wiele wiele innych których nie sposób wymienić. -stacje diagniostyczne
 • Jeszcze Polak 2016-11-06 17:24:23
  Komuna wydaniu PISuaru wróciła. dziennik tv, teleranek,syrenka, trabant i mały fiat dla wielkiego wodza. Wszystko co zachodnie to samo zło.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA