REKLAMA

Alterszczyt w proteście przeciw szczytowi NATO w Warszawie

  • Autor: PAP/JS
  • 08 lipca 2016 15:02
Alterszczyt w proteście przeciw szczytowi NATO w Warszawie Szczyt NATO odbywa się w dniach 8 i 9 lipca (fot. twitter/NATO)

• Nie dla Wojny, nie dla militaryzmu, nie dla NATO i jego baz, tak dla uchodźców – pod takimi hasłami rozpoczął się w piątek w Warszawie Alterszczyt, z udziałem organizacji i aktywistów ruchów pokojowych i antywojennych.
• Protestują oni przeciw szczytowi NATO W Warszawie.

Podczas debaty uczestnicy Alterszczytu dyskutują nad alternatywami dla polityk militaryzacji oraz wojny.

"Zorganizowaliśmy nasz szczyt - Alterszczyt w proteście przeciw szczytowi NATO w Warszawie" - mówiła na konferencji prasowej przed rozpoczęciem Alterszczytu Kristine Karch z Międzynarodowej Sieci Nie dla Wojny - Nie dla NATO. "Chcemy pokazać, że jest inny głos, że nie wszyscy wspierają militaryzm. NATO to machina wojenna, a wojna to zło" - dodała.

"Występujemy przeciwko szalonej militaryzacji, jaka ma miejsce w Polsce, na wszelkich polach: od drastycznego zwiększania wydatków na zbrojenia, po lokalizację w Polsce baz NATO" - powiedział Filip Ilkowski z Inicjatywy Stop Wojnie.

Czytaj też: Zakończyło się spotkanie Dudy z Obamą

"Chcemy widzieć świat, który nie opiera się na wyścigu zbrojeń, z jakim mamy w tym momencie do czynienia w Europie Wschodniej. Polska jest bardzo aktywnym uczestnikiem tego wyścigu zbrojeń. Wszyscy czołowi polscy politycy, cała tzw. klasa polityczna, przy wszystkich swoich dyskusjach i kłótniach, jest zjednoczona w tym, że należy się zbroić i lokować amerykańskie bazy nad Wisłą. W ewidentny sposób eskaluje to napięcia i powoduje, że ryzyko konfliktu zbrojnego nie jest mniejsze, a jest większe" - ocenił.

W podobnym tonie wypowiadał się Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. "Jesteśmy przekonani, że polska polityka zagraniczna i obronna jest fałszywa, awanturnicza i szkodliwa dla polskiego społeczeństwa, a także dla naszego bezpieczeństwa" - powiedział. Według niego nasilanie napięcia na linii Warszawa-Moskwa może zaowocować większym militaryzmem, większymi zbrojeniami i większym nacjonalizmem ze strony rosyjskiej. "Zapłacą za niego zarówno Rosjanie, jak i Polacy, bo będą zaciskać pasa na zbrojenia, a nie ma rozwiązywania istotnych problemów społecznych" - dodał.

O tym, że pokazywanie świata jako czarno-białego może prowadzić do konfliktu, mówił Reiner Braun z Międzynarodowego Biura Pokoju. W jego ocenie społeczeństwa karmione są obrazem wroga, pokazuje im się świat, w którym jedno państwo jest kwintesencją zła, jest odpowiedzialne za całe zło świata, a inne jest ucieleśnieniem samego dobra. "To nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, świat jest dużo bardziej złożony, za każdym konfliktem stoi więcej niż jedna przyczyna, nigdy nie jest tak, że jeden gracz jest tylko dobry, a drugi tylko zły. Nic nie jest czarno-białe, wszystko ma wiele odcieni szarości" - powiedział.

Podkreślił, że wszelkie konflikty należy rozwiązywać za pomocą dialogu, a nie wykluczenia, tymczasem NATO zamiast rozmawiać, wyklucza Rosję. "Zamiast konfrontacji, potrzebujemy w Europie rozbrojenia, strefy wolnej od militaryzmu i broni w Europie środkowej" - zaznaczył. "Dlatego jesteśmy przeciwni bazom NATO w Polsce" - podkreślił.

Zobacz: Bakun: PiS chce zmienić polityczny ustrój Polski bez zmiany konstytucji

Zwrócił uwagę, że Rosja wydaje dziesięć razy mniej na zbrojenia niż Stany Zjednoczone i czternaście razy mniej niż NATO. "Nie wydaje się możliwe, by przy takiej różnicy potencjału chciała atakować. To byłaby głupota z jej strony" - ocenił.

W sobotę uczestnicy Alterszczytu wezmą udział demonstracji "Pieniądze dla głodnych, nie na czołgi. Nie dla wojny, nie dla baz NATO. Moskwa już była, nie chcemy Waszyngtonu". Przemaszerują oni ze Skweru Wolnego Słowa przed Ambasadę Amerykańską, a następnie na Wisłę.

Organizatorami Alterszczytu są Inicjatywa Stop Wojnie, Międzynarodowa Sieć Nie dla Wojny - Nie dla NATO, Ruch Sprawiedliwości Społecznej, Pracownia Demokracja, Stowarzyszenie Effata, Porozumienie Imienia Ofiar Militaryzmu przy wsparciu Europejskiej Partii Lewicy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA