REKLAMA

Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler uhonorowany odznaką Bene Merito

  • Autor: PAP/JS
  • 05 września 2016 14:47
Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler uhonorowany odznaką Bene Merito Pierre Buhler zajmował stanowisko ambasadora Republiki Francuskiej w Polsce od 2012 r. (fot. MSZ)

- Pańska przyjaźń, imponująca znajomość specyfiki naszego kraju i zrozumienie dla polskiej wrażliwości, przełożyły się na umocnienie współpracy między naszymi państwami - powiedział minister Witold Waszczykowski w czasie uroczystości wręczenia odznaki Bene Merito kończącemu misję w Polsce ambasadorowi Pierre'owi Buhlerowi.

- Szkoda, że to już koniec. Od lat mieliśmy bardzo dobrą współpracę, nawet gdy nie byłem jeszcze ministrem - powiedział szef polskiej dyplomacji podczas uroczystości. - Za wiele cennych inicjatyw, za przyjaźń, za współpracę, za cenne wykonywanie sojuszniczych zobowiązań bardzo serdecznie panu ambasadorowi dziękujemy - dodał.

Ambasador Buhler powiedział, że medal odbiera "z wielkim wzruszeniem i wdzięcznością". - Reprezentowanie Francji na polskiej ziemi jest szczególnym przywilejem, tym bardziej, że to w Polsce stawiałem pierwsze kroki jako młody dyplomata i mogłem podziwiać w tym czasie dążenie do wolności i bohaterską walkę prowadzoną przez część narodu, by wyzwolić się spod komunistycznego jarzma - wspominał. Podkreślił też, że Polska i Francja mają zbieżne stanowiska w kwestiach bezpieczeństwa i obrony.

Pierre Buhler zajmował stanowisko ambasadora Republiki Francuskiej w Polsce od 2012 r. Jest wszechstronnym dyplomatą o dużej znajomości historii i specyfiki naszego kraju. Dowodem jego zainteresowań Polską jest wydana w 1997 r. publikacja «Histoire de la Pologne communiste, autopsie d'une imposture» ("Polska droga do wolności, 1939-1995"), a także biegła znajomość języka polskiego, która pozwoliła mu prowadzić skuteczne działania na rzecz rozwoju inicjatyw dwustronnych, w tym w obszarze kontaktów pomiędzy polskim i francuskim społeczeństwem. Misja dyplomatyczna ambasadora Buhlera to okres intensywnych relacji polsko-francuskich, w tym licznych wizyt na najwyższych szczeblach. Duże znaczenie odgrywały również działania Ambasady Francji na rzecz pogłębiania współpracy gospodarczej.

Honorowe odznaczenie Bene Merito przyznawane jest od 2009 r. przez Ministra Spraw Zagranicznych w uznaniu zasług na rzecz działalności wzmacniającej pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA