REKLAMA

Ambasador Ukrainy protestuje przeciw nazywaniu jego rodaków uchodźcami

 • Autor: PAP/GP
 • 20 stycznia 2016 17:55
Ambasador Ukrainy protestuje przeciw nazywaniu jego rodaków uchodźcami W ciągu dwóch ostatnich lat o azyl w Polsce wystąpiło ponad 4 tys. Ukraińców. (fot. MSZ/flickr.com/CC BY-NC 2.0)

· Ukraińcy w Polsce to nie uchodźcy, a migranci ekonomiczni, oświadczył ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.
· Słowa te padły w kontekście wypowiedzi premier Szydło odnoszącej się w Parlamencie Europejskim do ok. 1 mln uchodźców z Ukrainy.
· Słowa Beaty Szydło prostował rzecznik rządu. Mówił, że premier chciała zaznaczyć, że liczba Ukraińców przybywających do Polski wzrosła w ostatnich latach.

Premier Szydło odnosząc się do poruszanej w czasie wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim kwestii migrantów podkreśliła, że Polska przyjęła ok. 1 mln uchodźców z Ukrainy, ludzi, którym - jak powiedziała - nikt nie chciał pomóc.

Ambasador Ukrainy powiedział w środę, że Ukraińcy przebywający w Polsce nie są uchodźcami, lecz migrantami ekonomicznymi.

- Pani premier mówiła o uchodźcach z Ukrainy, ale nie ma uchodźców z Ukrainy w Polsce. Chodzi o osoby, które przyjeżdżają i przebywają tutaj legalnie, pracują, studiują, płacą podatki i do pewnego stopnia przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki. Oni nie są uchodźcami, nie dostali takiego statusu i w związku z tym nie dostają żadnej pomocy socjalnej - podkreślił Deszczyca.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział w środę, że liczba Ukraińców ubiegających się o wizy drastycznie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat i wzrost ten można tłumaczyć tylko działaniami wojennymi - po tym, gdy w marcu 2014 r. Rosja zaanektowała Krym, rozpoczął się konflikt między siłami rządowymi a separatystami na wschodzie Ukrainy.

Przeczytaj co Krzysztof Szczerski mówi o polityce zagranicznej Andrzeja Dudy.

Bochenek podkreślił, że procedura uzyskania statusu uchodźcy w Polsce jest skomplikowana i Ukraińcy, zdając sobie z tego sprawę, ubiegają się o wizę lub prawo pobytu.

- Pani premier bardziej chodziło o to, by pokazać, że liczba Ukraińców, którzy w ostatnich latach przyjeżdżają do naszego kraju, jest bardzo duża. Z punktu formalnego co prawda nie mają oni statusu uchodźcy, ale ten prawie milion osób do Polski napłynął - podkreślił rzecznik rządu.

Ambasador Deszczyca powiedział, że w zeszłym roku wizy zezwalające na pobyt w Polsce otrzymało pół miliona Ukraińców, 65 tys. otrzymało prawo pobytu.

- Biorąc pod uwagę liczbę wiz wydanych w poprzednich latach i natężenie ruchu przygranicznego podejrzewam, że w ciągu roku może przebywać na terenie Polski do miliona Ukraińców. Ale to nie są uchodźcy, należy ich nazwać migrantami ekonomicznymi - zaznaczył Deszczyca.

Dodał, że w ciągu dwóch ostatnich lat o azyl w Polsce wystąpiło ponad 4 tys. Ukraińców.

- Zaledwie dwie osoby w zeszłym roku otrzymały taki status, reszta wniosków została odrzucona - dodał ambasador. Jak mówił, wnioskodawcy wskazywali na niebezpieczeństwo na Ukrainie. - Polskie państwo uważa jednak, że takiego niebezpieczeństwa nie ma, bo mieszkańcy Krymu czy Donbasu mogą przebywać w innej części Ukrainy, która jest bezpieczna - zaznaczył.

- Migranci ekonomiczni z Ukrainy w Polsce mają bardzo dobrą opinię, są dobrze wykształceni, z dobrymi kwalifikacjami, dobrze się socjalizują w Polsce, nie słyszałem w ostatnich latach o większych konfliktach pomiędzy Ukraińcami a Polakami, choć tak dużo jest tutaj Ukraińców - dodał ambasador Deszczyca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • MK 2016-01-22 11:40:52
  Do Szopen 52: Żadne zaszłości historyczne, ani akty miłosierdzia nie upoważniają nikogo do gadania kompromitujących głupot. Defekt zdolności do antycypowania skutków swoich wypowiedzi i decyzji, wydaje się być cechą środowiska, które obecnie sprawuje władzę. Pojęcie antycypacja to coś więcej niż sztuka przewidywania skutków. Każdy człowiek ma bardziej lub mniej rozwiniętą zdolność do wyczuwania granicy niestosowności, bez uciekania się do skomplikowanej operacji intelektualnej. Zdolność do antycypacji zwykle idzie w parze z empatią. Jedno i drugie stanowi o tzw. inteligencji emocjonalnej. Deficyty w tej sferze umysłowości wyłączają zdolność do dyplomacji i nieuchronnie prowadzą do skandali dyplomatycznych. Trafnie przyjęło się powiedzenie: "Pis to jest stan umysłu". Wydaje się że deficyty zdolności do empatii oraz antycypacji to atrybuty owego stanu umysłu.
 • Szopen 52 2016-01-21 16:23:31
  Niech ten ambasador Ukrainy się tak nie ciska, bo każdy, kto UCHODZI Z OJCZYZNY jest UCHODŹCĄ. Tutaj mamy do czynienia z faktem, że Ukraińcy UCHODZĄ przed moskiewskimi wojskami, przed wojną i związaną z tym biedą. Gruzini się nie obrażają, że mają w Polsce status UCHODŹCÓW, bo u nas UCHODŹCA jest traktowany szczególnie: ,, Gość w dom - Bóg w dom !!! '' Oczywiście, że tu obecnie NIE ZAWINIŁA UKRAINA, lecz pazerny sąsiad - Moskale (wikingowie nadwołżańscy) !!!! Poza tym, Ukraińcy są Polanami Naddniestrzańskimi (czy już im wmówiono wrogość do braci Polaków czy jeszcze nie), więc są Polakami, co jeszcze nawet w czasie Konfederacji Barskiej było oczywiste (nie wszystkich Polan Naddniestrzańskich zdołały wybić masowe mordy, dokonywane na Ukrainie z inspiracji Moskwy czy Petersburga).
 • spragniony123 2016-01-21 16:08:43
  Panie ambasadorze więcej dyplomacji .nie jestem politykiem ale myślę że chodziło o to że wolimy gościć milion waszych obojętnie jak ich nazwać niż jednego islamistę Jest was już milion i Polska nie może więcej przyjąć pod swój dach Niemcy jak nie mają gdzie ich upchnąć niech otworzą resztę obozów z drugiej wojny.Dla Ukrainców dach nad głową u nas zawsze znajdzie się
 • 09822 2016-01-21 14:18:10
  Jest oczywiste,że obywatele Ukrainy nie są uchodżcami ! ! ! Zygmunt Rogoziński
 • WK-wrocek 2016-01-21 11:37:23
  Pani Premier przegięła - tyle w temacie. brak komentarza to tez komentarz - prawda ? więc milcze !
 • oczy widzą 2016-01-20 20:32:01
  Do wdzivny: w 1943-47 ponad 200 tysięczną dziurę w Upowcy zrobili w demografii narodu polskiego. ZATEM WYSTARCZY. Mają swoją Ukrainę i niech tam zostaną. Nie po to nasi ojcowie (nie wasi) walczyli oraz ginęli w bestialskich mordach by znowu nas najeżdżali ze wschodu zachodu i południa.
 • wdzivny 2016-01-20 18:40:59
  Jeśli z Polski wyjechało około 3 milionów młodzieży, to ten milion z Ukrainy to pestka i tak mamy niedobór. Trzeba dać im najlepsze warunki jakie można, prawo pobytu, lub obywatelstwo polskie jeśli choć trochę genów polskich dowiodą. Ktoś musi zatkać dziurę demograficzną.
 • polityka to trudna sztuka 2016-01-20 18:33:18
  No i tyle zobaczycie z 1 mld zł pożyczki, ile wiatr wieje. Może wreszcie przejrzy PIS kto jest lub nie jest w pozytywnym aliansie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA