REKLAMA

Amber Gold: Zembaczyński chce notatki prokuratorów o świadkach ustalających zeznania

  • Autor: GP
  • 14 września 2016 12:44
Amber Gold: Zembaczyński chce notatki prokuratorów o świadkach ustalających zeznania Poseł Zembaczyński w Sejmie pytał o notatki prokuratorów, którzy badają jeden z wątków afery Amber Gold. (fot.:facebook.com)

• Poseł Nowoczesnej w składzie komisji Amber Gold pyta prokuratorów o notatkę, wedle której część podejrzanych w sprawie Amber Gold ustala zeznania.
• Posła Witolda Zembaczyńskiego interesuje, czy może to mieć wpływ na przyszłe przesłuchania świadków przed komisją śledczą.

Poseł Witold Zembaczyński, który z ramienia opozycyjnej Nowoczesnej zasiada w komisji śledczej ds. Amber Gold, referował swoje spostrzeżenia o pracy komisji. W środę (14 września) śledczy spotkali się na posiedzeniu formalnym, w którym przygotowywali dalsze prace. Zembaczyński zorganizował briefing w Sejmie właśnie w środę.

- Nie mogę być obojętny na bieżące wydarzenia - zaczynał poseł. - Więc planuję złożyć wniosek ws. przekazania komisji przez Prokuratora Generalnego informacji na temat notatki sporządzonej przez prokuratora, badającego sprawę karną Amber Gold. Notatka dotyczy możliwości wpływania na zeznania świadków przez istnienie forum internetowego, grupy, gdzie nieustalone osoby komunikują się. To może odbić się na jakości składanych zeznań.

Poseł podkreślał, że oczekuje od prokuratury stanowczych działań, by była skuteczna.

- Przez ten wniosek chcemy się dowiedzieć czy istnieje ryzyko wpływania na zeznania składane w przyszłości przed komisją śledczą - dzielił się obawami z dziennikarzami w Sejmie Zembaczyński.

Polityk Nowoczesnej oczekuje ujawnienia notatki i informacji o sprawie ustalania zeznań.

- Wiemy, że jeden ze świadków złożył zeznania o istnieniu grupy zamkniętej, która jest forum komunikacji podmiotów oskarżonych i badanych w procesie karnym - precyzował dalej poseł. Sprawa karna ma dotyczyć Amber Gold lub postępowania zbliżonego do badanej afery. - Istnieje podejrzenie składania z góry ustalonych zeznań. To jest niepokojące.

Komisja ds. Amber Gold, wedle słów jej przewodniczącej, wystąpiła do szeregu podmiotów państwowych o dostęp do dokumentów z postępowań związanych z Amber Gold.

- Procent niejawnych materiałów jest niewielki - dodawała Małgorzata Wasserman. - Większość akt, o które prosiliśmy jest jawna i będziemy na nich pracować. Dopiero potem będziemy wzywać świadków.

Komisja ds. Amber Gold została powołana głosami większości parlamentarnej wiosną. Jej prace ruszyły w pierwszej połowie września. Nie podano na ten moment (14 września), kiedy rozpoczną się przesłuchania świadków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA