REKLAMA

Amnesty International: W Polsce o imigrantach debatuje się w atmosferze rasizmu

  • Autor: PAP/GP
  • 24 lutego 2016 08:01
Amnesty International: W Polsce o imigrantach debatuje się w atmosferze rasizmu W ocenie autorów raportu Polska nie zrealizowała zaleceń Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI). (fot.:Richard Potts/flickr.com/CC BY 2.0)

Sejm nie zmienił ustawodawstwa w zakresie przestępstw z nienawiści, a debata o relokacji uchodźców odbyła się w klimacie nietolerancji i dyskryminujących wypowiedzi urzędników - zaznacza opublikowany w środę raport Amnesty International o prawach człowieka.

Przedstawiony w Londynie doroczny raport Amnesty International zawiera ocenę przestrzegania praw człowieka w 160 krajach świata w 2015 roku.

Spośród zastrzeżeń zgłoszonych przez Amnesty International wobec Polski w raporcie wypunktowano m.in. ograniczające prawa człowieka zmiany prawne i konstytucyjne, dyskryminację mniejszości, kwestię praw migrantów i uchodźców, a także praw kobiet.

Raport podsumowuje krótko zmiany prawne i konstytucyjne zachodzące w Polsce od listopada, w tym - wyrażoną przez Prezydenta Andrzeja Dudę odmowę przyjęcia ślubowania od 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, nowelizację ustawy o tymże Trybunale, nową ustawę medialną, która daje rządowi bezpośrednią kontrolę nad stanowiskami zarządczymi w publicznych mediach. Raport krytykuje Sejm RP za to, że przyjął szereg ustaw bez konsultacji i publicznej debaty.

Przeczytaj: Andrzej Duda o aktach TW "Bolka"

W ocenie autorów raportu Polska nie zrealizowała zaleceń Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI). Przepisy o przestępstwach z nienawiści na tle rasizmu i ksenofobii powinny były być poszerzone o motywy homofobiczne i transfobiczne - podkreślono. Sejm nie przyjął jednak ustaw o związkach partnerskich, a ustawa o uzgodnieniu płci, choć przyjęta przez parlament, została ostatecznie zawetowana przez Prezydenta.

W części dotyczącej praw migrantów i uchodźców zaznaczono, że polskie władze nie wdrożyły żadnej kompleksowej strategii integracji uchodźców i niewspółmiernie stosowały detencję migrantów i osób ubiegających się o azyl.

Raport przypomina też sprawę 10 Romów, którzy zostali przymusowo wysiedleni z nieformalnego miejsca zamieszkania we Wrocławiu, a ich własność została zniszczona.

Inną sprawą, która budzi niepokój Amnesty International jest fakt, że mimo ratyfikacji w kwietniu przez Polskę Konwencji Rady Europy o zapobieganiu przemocy wobec kobiet, obecne władze nie przedstawiły spójnego planu wdrożenia konwencji.

Wskazano też na budzące zastrzeżenia obrońców praw człowieka orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dot. klauzuli lekarskiego sumienia przy odmowie dokonania zabiegu przerwania ciąży, co stoi w sprzeczności z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz orzeczenie TK, że przepis, który penalizuje obrazę uczuć religijnych, jest zgodny z konstytucją.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA