REKLAMA

Anakonda-16: Desant ponad tysiąca spadochroniarzy pod Toruniem

  • Autor: PAP/jm
  • 07 czerwca 2016 15:58
Anakonda-16: Desant ponad tysiąca spadochroniarzy pod Toruniem Operacja pod Toruniem to demonstracja zdolności sił USA i NATO do szybkiej reakcji na zagrożenia bez względu na dystans i źródło pochodzenia. (fot. mon.gov.pl)

• Ponad 1,2 tys. spadochroniarzy z Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii rozpoczęło we wtorek (7 czerwca) na poligonie pod Toruniem desant w ramach ćwiczenia Anakonda-16.

Zrzut prowadzi ponad 30 samolotów. Amerykanie wystartowali z Fort Bragg w Karolinie Północnej, skąd bezpośrednio przylecieli w okolice Torunia. Brytyjczycy wyruszyli z amerykańskiej bazy Ramstein w Niemczech. Polacy rozpoczęli lot w bazie w podkrakowskich Balicach. W powietrzu lecące zza oceanu samoloty transportowe C-17 Globemaster połączyły się w jedną formację z brytyjskimi i polskimi C-130 Hercules i polskimi C-295M.

Jak mówią wojskowi, operacja pod Toruniem to demonstracja zdolności sił USA i NATO do szybkiej reakcji na zagrożenia bez względu na dystans i źródło pochodzenia. Jest to też pokaz zdolności do koncentracji rozproszonych sił w krótkim czasie.

Czytaj też: Rozpoczynają się ćwiczenia Anakonda-16

Skoczkowie to ponad 400 żołnierzy 16 batalionu powietrznodesantowego należącego do 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, ok. 500 Amerykanów z 82 Dywizji Powietrznodesantowej oraz ok. 230 Brytyjczyków z 16 Brygady Desantowo-Szturmowej. Żołnierze skakali z wysokości ok. 400 metrów.

Na zrzutowisko "Kijewo" na poligonie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia pod Toruniem zrzucono też pojazdy. Łączna liczba ćwiczących w tym miejscu to blisko 2 tys. żołnierzy. Awangarda poprzedzająca wtorkowy zrzut wylądowała w poniedziałek (6 czerwca) nad ranem.

We wtorek po południu (7 czerwca), ale w Świdwinie (woj. zachodniopomorskie) w ramach ćwiczenia Anakonda-16 zaplanowano zrzut ok. 900 spadochroniarzy ze stacjonującej w okolicach Vicenzy we Włoszech amerykańskiej 173 Brygady Powietrznodesantowej.

Przylecą oni samolotami C-130 Hercules z bazy w Ramstein w Niemczech. Zaplanowano, że bezpośrednio po zrzucie żołnierze opanują wyznaczone obiekty na terenie lotniska. Zdobywanie lotnisk jest podstawowym zadaniem, do którego szkoli się 173 Brygada Powietrznodesantowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA