REKLAMA

Andrzej Duda do chorwackiej Polonii: jesteście naszymi ambasadorami

  • Autor: PAP
  • 26 sierpnia 2016 17:58
Andrzej Duda do chorwackiej Polonii: jesteście naszymi ambasadorami (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

• Prezydent Andrzej Duda w piątek (26 sierpnia) dziękował Polonii chorwackiej za jej pracę. • Jesteście tu ambasadorami Polski – mówił prezydent podczas spotkania w Konavle k. Dubrownika.

Prezydent powiedział, że ważne jest, aby Polacy za granicą, zwłaszcza ci, którzy za granicą się urodzili, znali język polski, trzymali się swoich korzeni i polskiej tradycji. "Możliwość uczenia się języka polskiego jest kwestią absolutnie podstawową" - zaznaczył.

Andrzej Duda dziękował za prowadzenie w Chorwacji trzech polskich szkół i punktu konsultacyjnego oraz za pracę nauczycieli.

Szkołom prezydent przekazał zbiór dzieł Henryka Sienkiewicza, przypominając, że lekturą Narodowego Czytania w 2016 r. jest "Quo vadis".

Poinformował, że według danych przedstawionych mu przez ambasadora Polski w Zagrzebiu, w wakacje tego roku Chorwację odwiedziło ponad 700 tys. Polaków.

Obecnym na spotkaniu polskim policjantom dziękował za dbanie o bezpieczeństwo polskich turystów. Grupa ośmiu polskich policjantów przebywa obecnie na chorwackim wybrzeżu, by w razie potrzeby służyć pomocą obywatelom RP. Polskie patrole policji pełnią służbę w Chorwacji podczas wakacji od 2010 r.

"Nie jest daleko z Warszawy do Chorwacji na wybrzeże, jakieś 1200 km, ale tyle samo jest z powrotem. Dlatego proszę, abyście odwiedzali Polskę, co - mam nadzieję - czynicie. Po drugie chciałbym, abyście namawiali swoich znajomych, przyjaciół, rodziny do tego, by odwiedzali nasz kraj" - mówił do Polonii prezydent.

Andrzej Duda w czwartek w Dubrowniku wziął udział w forum państw Trójmorza (Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego); w piątek spotkał się z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA