REKLAMA

Andrzej Duda ma dobrą okazję do obcięcia pensji marszałkowi Sejmu

  • Autor: PAP/PSZ
  • 12 maja 2018 11:38
Andrzej Duda ma dobrą okazję do obcięcia pensji marszałkowi Sejmu O wynagrodzeniach Prezydium Sejmu decyduje rozporządzenie prezydenta (fot. dominka zarzycka / Shutterstock.com)

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński skierował w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy pismo, w którym wnioskuje o obniżenie o 20 proc. pensji członkom Prezydium Sejmu - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak dodał, prezydent nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

O tym, że marszałek Sejmu wystąpi do prezydenta o obniżenie pensji członkom Prezydium Sejmu, poinformował 11 maja wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Tyszka tłumaczył, że taki tok postępowania wynika z ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która stanowi że "szczegółowe zasady wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (...) ustala prezydent w drodze rozporządzenia".

Łapiński poinformował w radiowej Trójce, że w piątek pismo marszałka Sejmu w tej sprawie wpłynęło do prezydenta. "Wczoraj wpłynęło takie pismo od marszałka Kuchcińskiego do prezydenta z uprzejmą prośbą, solidarną prośba wszystkich członków Prezydium (Sejmu) o zmianę stosownego rozporządzenia - bo wynagrodzenie członków Prezydium jest regulowane rozporządzeniem - o zmniejszenie tych uposażeń o 20 proc." - powiedział rzecznik prezydenta.

Jak dodał, prezydent nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. "Jaka będzie decyzja prezydent - zobaczymy. Ale jeśli ktoś uprzejmie prosi o spełnienie jego prośby, to nie wiem czy prezydent będzie miał coś naprzeciw" - zaznaczył Łapiński.

W czwartek 10 maja wieczorem Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Zgodnie z ustawą, uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA