REKLAMA

Andrzej Duda na obchodach 71. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 27 stycznia 2016 12:04
Andrzej Duda na obchodach 71. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau Prezydent Andrzej Duda z Zofią Pilecką-Optułowicz w drodze na obchody 71. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

· Ruszają obchody upamiętniające 71. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
· Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.
· Wiodącym tematem 71. rocznicy są „Powroty”.

Na terenie miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau odbywają się w środę (27 stycznia), obchody upamiętniające 71. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent Duda.

Wiodącym tematem 71. rocznicy są „Powroty”. – Ocalali z Auschwitz musieli po wyzwoleniu odtworzyć warunki normalnego życia. Jedni wracali do rodzin i do zrujnowanych miast, takich jak zniszczona przez Niemców Warszawa. Niektórzy przechodzili przez, a nawet ginęli w stalinowskich katowniach. Inni próbowali odtworzyć normalne życie po piekle zagłady, tworzyli m.in. nowe państwo Izrael – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński.

– Pamiętając o wszystkich ofiarach, w sposób szczególny podczas nadchodzącej rocznicy będziemy chcieli wspomnieć ludzi, którzy mimo ogromnej traumy podjęli próbę powrócenia do normalnego życia – podkreślił dyrektor Cywiński.

Jak przypomina na swojej stronie internetowej muzeum - do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Goście prezydenta

Prezydent  Andrzej Duda zaprosił na uroczystości 71. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz troje gości specjalnych. W skład oficjalnej delegacji towarzyszącej prezydentowi weszli: Zofia Pilecka-Optułowicz, córka Witolda Pileckiego, jej wnuk Krzysztof Kosior, a także uczennica Maria Jopek z Węgierskiej Górki.

Zofia Pilecka-Optułowicz jest laureatką nagrody Kustosz Pamięci przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989. Dzięki jej pracy społecznej i osobistemu zaangażowaniu istnieje dziś wiele szkół noszących imię Rotmistrza Witolda Pileckiego, liczne skwery, pomniki, nazwy drużyn i chorągwi harcerskich.

Rotmistrz Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem KL Auschwitz i organizatorem ruchu oporu wewnątrz obozu. Oskarżony przez komunistyczne władze o szpiegostwo na rzecz gen. Andersa oraz przygotowywanie zamachów na dygnitarzy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, został skazany i zabity w maju 1948 r. W 1990 r. Wojskowy Sąd Najwyższy unieważnił wyrok na Rotmistrza oraz skazanych z tzw. "grupy Pileckiego". W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego.

Maria Jopek jest laureatką konkursu pt.: „Co dziś w moim życiu oznacza Auschwitz?” w kategorii gimnazjum. Konkurs zorganizowały dwie instytucje: Muzeum Auschwitz Birkenau i Rzecznik Praw Obywatelskich w 2013 r. Celem konkursu było pielęgnowanie pamięci ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz wszystkich ofiar Holokaustu, a także kształtowanie i rozwijanie wrażliwości na niesprawiedliwość i krzywdę ludzką, w szczególności wśród młodego pokolenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA