REKLAMA

Andrzej Duda na sesji ZO ONZ będzie mówił o filarach zrównoważonego rozwoju

  • Autor: PAP/MN
  • 19 września 2016 20:58
Andrzej Duda na sesji ZO ONZ będzie mówił o filarach zrównoważonego rozwoju W poniedziałek 19 września Duda wziął udział w szczycie ONZ poświęconym dużym ruchom migrantów i uchodźców (fot. prezydent.pl)

Elementy zrównoważonego rozwoju - sprawiedliwość, odpowiedzialność, solidarność - to przekaz, jaki prezydent Andrzej Duda zamierza skierować we wtorek (20 września) do uczestników 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

"Będę mówił o elementach, które moim zdaniem stanowią filar zrównoważonego rozwoju, patrząc na to z punktu widzenia kilku aspektów - ochrony środowiska i tego, aby zostawić coś dla przyszłych pokoleń, a nie żeby wszystko zostało zdegradowane. Dla mnie zrównoważony rozwój to jest także dbałość o rodzinę i o tych elementach będą jutro na pewno mówił" - powiedział Duda polskim dziennikarzom w Nowym Jorku.

"Takie trzy elementy bazowe - sprawiedliwość, odpowiedzialność, solidarność - to przekaz, który będę chciał jutro wysłać do wszystkich uczestników Zgromadzenia Ogólnego" - zaznaczył prezydent.

W poniedziałek Duda wziął udział w szczycie ONZ poświęconym dużym ruchom migrantów i uchodźców. Prezydent podkreślił, że potrzebna jest dyskusja o zwiększeniu roli ONZ w stabilizacji krajów dotkniętych konfliktami militarnymi. "A więc siły rozjemcze Narodów Zjednoczonych - Polska przez lata w nich uczestniczyła w różnych państwach na świecie. O tym też powinniśmy mówić, że ONZ być może powinna wrócić do tej roli silnego stabilizatora pokoju poprzez wchodzenie tam, gdzie toczą się konflikty zbrojne, i (przez) dążenie do rozejmu, przerwania wojny" - powiedział prezydent.

Druga kwestią - wskazał - jest wsparcie dla uchodźców, którzy znajdują się w obozach. "Po pierwsze, musi to być sprawnie koordynowane międzynarodowo. Po drugie, trzeba zapewnić godne warunki życia, tak by ci ludzie mogli przetrwać w miarę normalnie i żeby potem mogli wrócić do swoich domów" - podkreślił Duda.

Czytaj też: Andrzej Duda popiera negocjacje z USA w sprawie TTIP, ale korzyści muszą być wzajemne

Prezydent Duda mówił w poniedziałek w Nowym Jorku, że migracja ekonomiczna i uchodźstwo to problemy, które wymagają różnych odpowiedzi. Polityków wzywał do niepodsycania społecznych napięć i do walki ze stereotypami na temat migrantów. Zapewnił, że Polska jest gotowa uczestniczyć w walce z przestępczymi organizacjami, które czerpią zyski z kryzysu migracyjnego. Polski prezydent zaznaczył też, że obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest likwidacja prawdziwych przyczyn uchodźstwa wojennego, czyli konfliktów, i przywrócenie każdemu człowiekowi prawa do życia w jego własnej ojczyźnie.

Na pierwszym w historii szczycie poświęconym uchodźcom i migrantom 193 kraje ONZ obiecały w poniedziałek podjęcie wysiłków w celu polepszenia losu milionów uchodźców na świecie, jednak - ku rozczarowaniu organizacji pozarządowych - nie wyznaczyły liczbowych celów w tej dziedzinie. Przyjęta w Nowym Jorku niewiążąca deklaracja zawiera wezwanie do "ochrony praw człowieka wszystkich uchodźców i migrantów", zwiększenia wsparcia przeciążonych krajów, które przyjęły uchodźców, oraz wsparcia edukacji dzieci uchodźców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA