REKLAMA

Andrzej Duda na Śląsku. KOD zorganizował pikietę

  • Autor: PAP/jm
  • 23 czerwca 2016 16:23
Andrzej Duda na Śląsku. KOD zorganizował pikietę Andrzej Duda z wizytą na Śląsku w czwartek (23 czewrca). (fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta)

• Prezydent Andrzej Duda złożył w czwartek (23 czerwca) w Katowicach wieńce pod pomnikami dyktatora III Powstania Śląskiego Wojciecha Korfantego oraz marszałka Józefa Piłsudskiego.
• Uczczeniem pamięci tych przedwojennych polityków prezydent rozpoczął wizytę w woj. śląskim.
• Podczas wizyty prezydenta w Katowicach odbyła się również pikieta KOD-u.

Prezydentowi towarzyszyli m.in. pochodzący z woj. śląskiego minister sportu Witold Bańka, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Mariusz Trepka oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.

Na pl. Sejmu Śląskiego Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem Wojciecha Korfantego (1873-1939) - jednej z najważniejszych postaci dla przedwojennego Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski.

To Korfanty był dyktatorem III Powstania Śląskiego z 1921 r., którego 95. rocznica wybuchu obchodzona jest w tym roku. Był to największy z trzech śląskich zrywów. W jego efekcie przyznano Polsce znacznie większą część Górnego Śląska, niż zamierzano po przegranym przez Polskę plebiscycie, który miał rozstrzygnąć o przynależności tych ziem do Polski lub do Niemiec.

Korfanty był również jednym z czołowych polityków przedwojennej Polski. M.in. był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji oraz wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Jako jeden z przywódców ChD w II RP po przewrocie majowym, któremu przewodził Piłsudski, był represjonowany.

Po uczczeniu Korfantego prezydent złożył również wieniec pod znajdującym się nieopodal pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego (1867-1935) - przeciwnika politycznego śląskiego działacza.

Tam zgromadziła się ok. 50-osobowa pikieta zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji (KOD). Jej uczestnicy mieli ze sobą flagi KOD-u, transparent o treści: "A przysięgałeś dochować mi wierności... Konstytucja", skandowali również: "Konstytucja". Niektórzy mieli w rękach egzemplarze ustawy zasadniczej.

Podczas czwartkowej wizyty w woj. śląskim Andrzej Duda ma także spotkać się z mieszkańcami Tychów i Bierunia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • jakoś cieniutko 2016-06-23 18:56:09
    Tylko 50 osób? Jak cieniutko. Warto w ogóle o tym pisać?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA