REKLAMA

Andrzej Duda o polityce Unii wobec imigrantów

  • Autor: PAP/GP
  • 02 lutego 2016 21:32
Andrzej Duda o polityce Unii wobec imigrantów Andrzej Duda: Myślę, że z punktu widzenia przeciętnego polskiego obywatela to właśnie jest symbol wolności w ramach UE, że możemy przejechać granicę i że ledwo ją zauważamy. (fot. wikimedia.org/CC)

Prezydent Andrzej Duda liczy na to, że Unia Europejska wypracuje spójną politykę dotyczącą problemu migracji. Prezydent we wtorek w TVP Info był pytany, czy jest szansa na kompromis w Europie wobec kryzysu związanego z uchodźcami.

- Mam nadzieję, że przede wszystkim jest szansa na spójną politykę w ramach Unii Europejskiej - mówił Duda. Według niego, dziś Unia już widzi przede wszystkim, że problem ma źródło na zewnątrz. - Czyli po pierwsze trzeba bronić i wzmocnić zewnętrzną granicę Unii Europejskiej - powiedział prezydent. Przypomniał, że Polska ma prawie 1200 km granicy z państwami nieunijnymi.

- Ze swojego obowiązku jej ochrony wywiązujemy się dobrze - ja to wszędzie podkreślam, że my pod tym względem wykonujemy nasze obowiązki jako członek Unii Europejskiej - dodał.

Po drugie - kontynuował - trzeba zwalczać przestępczość przemytniczą; po trzecie - zaznaczył - trzeba wesprzeć te kraje, na obszarze których znajdują się obozy uchodźców.

- To jest Turcja, Liban. One wymagają wsparcia, wprowadzenia w tym zakresie przez Unię Europejską z nimi wspólnej polityki - przekonywał prezydent.

- To przed wszystkim dziś powinno być realizowane; to powinny być te kierunki działania w ramach Unii i tu rzeczywiście konieczna jest solidarność - mówił Duda. Solidarność - tłumaczył - rozumiana jako partycypowanie w kosztach, ale też - w razie konieczności - wysłanie pomocy, chociażby w postaci funkcjonariuszy straży granicznej do tego, żeby zewnętrzną granicę UE jak najlepiej chronić.

Prezydent uważa, że strefa Schengen to jeden z największych dorobków Unii Europejskiej.

- Myślę, że z punktu widzenia przeciętnego polskiego obywatela to właśnie jest symbol wolności w ramach UE, że możemy przejechać granicę i że ledwo ją zauważamy, że nikt nas nie kontroluje. Stałoby się bardzo źle, gdyby doszło do załamania strefy Schengen - mówił Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA