REKLAMA

Andrzej Duda ocenił działanie Trybunału Konstytucyjnego jako fatalne. Uważa, że łamie on prawo

 • Autor: PAP/GP
 • 22 marca 2016 17:53
Andrzej Duda ocenił działanie Trybunału Konstytucyjnego jako fatalne. Uważa, że łamie on prawo Prezydent udzielił wywiadu Radiu Maryja i Telewizji Trwam. (fot.:twitter.com/prezydentpl)

• Trybunał Konstytucyjny funkcjonuje fatalnie, kilkukrotnie złamał prawo - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda. W jego ocenie, obecna sytuacja jest "patowa". Trzeba rozwiązań na drodze politycznej - dodał.
• Prezydent w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja był pytany o sytuację dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego.

- W tej chwili ten spór jest sensu stricto prawnie nierozwiązywalny, ze względu na luki istniejące w polskim prawie i złamania prawa, do których już doszło, a których naprawić się już nie da. Jeżeli istnieje jakiekolwiek rozwiązanie tego sporu, to dzisiaj trzeba rozwiązań na drodze politycznej - powiedział.

Podkreślił, że opozycja stawia kompletnie nierealne i sprzeczne z prawem warunki brzegowe.

- Jest sytuacja patowa. Niestety dużą rolę żeby do tej sytuacji doprowadzić odegrał Trybunał Konstytucyjny, także jego prezes, który, niestety, w ewidentny sposób ustawia się po jednej stronie sceny politycznej - powiedział prezydent.

Przeczytaj: Andrzej Duda o zamachach w Brukseli

Duda podkreślił, że nie może dokonać zaprzysiężenia trzech sędziów, wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, o co zabiegają m.in. politycy opozycji. Przypomniał, że Sejm obecnej kadencji zdecydował o nieważności wcześniejszego wyboru i powołał nowych sędziów.

- Jako prezydent dokonałem zaprzysiężenia pięciu sędziów wybranych przez parlament. W istocie dzisiaj w TK jest 15 sędziów. Oczekiwanie, że zaprzysięgnę teraz trzech sędziów, a więc będzie teraz de facto w Trybunale 18 sędziów, co byłoby ewidentnie sprzeczne z bezpośrednio brzmiącym artykułem konstytucji, jest po prostu absurdem. Ci wszyscy, którzy dzisiaj podnoszą takie postulaty, mówią krótko: niech prezydent w czytelny sposób złamie konstytucję. Takiej zgody z mojej strony nie będzie - zaznaczył.

- Nie widzę żadnych podstaw prawnych, i nie ma takich podstaw, dla których dzisiaj prezes Rzepliński może mówić: ci sędziowie mają prawo orzekania, a tamci nie mają, zwłaszcza że wszystkim sędziom wypłaca uposażenie sędziowskie, które jest wyższe niż uposażenie prezydenta RP, wyznaczył im miejsca pracy w Trybunale Konstytucyjnym - argumentował Duda.

Przygotowania do wywiadu, źródło: twitter.com/prezydentpl

Podkreślił, że ostatnie obrady TK przebiegały w kuriozalnej sytuacji, gdy w mediach był publikowany projekt wyroku.

- To sytuacja dla mnie jako prezydenta szokująca - ocenił. - Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie wyjaśniona - jak to się stało, że dochodzi do takiej sytuacji, podważającej wiarygodność wymiaru sprawiedliwości w Polsce - dodał.

Przeczytaj: Ile lat może trwać pat wokół Trybunału Konstytucyjnego?

- Dla mnie jako prezydenta to kolejny dowód, że Trybunał funkcjonuje fatalnie. Do tego sytuacja, w której prezes Trybunału włącza się w polityczny spór po jednej z jego stron, choć powinien zachować bezstronność (...) Mało, okazuje się, że Trybunał kilkukrotnie łamie prawo, najpierw wzywając Sejm, żeby zaprzestał pracy (...) później prezes Trybunału dokonuje zmiany składu orzekającego, jeszcze w dodatku w konieczności stosuje procedurę cywilną, a taka zmiana jest ewidentnym naruszeniem przepisów procedury cywilnej - mówił.

Duda zaznaczył, że TK powinien stosować art. 7 konstytucji. Brzmi on:

- Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

- Tymczasem Trybunał nie stosuje ustawy, która została uchwalona przez polski parlament i weszła w życie, a więc jest obowiązującym prawem - powiedział prezydent.

- Mnie, jako prezydentowi, zależy na jednym - chcę mieć w Polsce uczciwy, pluralistyczny, rzetelny Trybunał Konstytucyjny, który będzie faktycznie oceniał zgodność z rozwiązań konstytucją, (...) który będzie działał i prospołecznie i propaństwowo - mówił Duda.

Jego zdaniem TK nie powinien stawać się rękawicą bokserską, używaną wobec zwycięzców wyborów parlamentarnych, z czym poprzednio rządzący nie chcą się pogodzić.

TK orzekł 9 marca w 12-osobowym składzie, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka, która badała nowelizację, zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

Premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału.

3 grudnia 2015 r. TK uznał za zgodne z konstytucją przepisy regulujące wybór trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm w miejsce sędziów, których kadencja upłynęła 6 listopada 2015 r. TK uznał też wtedy, że głowa państwa ma obowiązek "niezwłocznego" odebrania ślubowania od każdego nowo wybranego sędziego.

PO i część prawników mówiła, że prezydent musi teraz zaprzysiąc tych trzech "październikowych" sędziów. Prezes Rzepliński zapowiedział wówczas, że nie będzie wyznaczał do orzekania wybranych 2 grudnia 2015 r. i zaprzysiężonych przez Dudę pięciu nowych sędziów TK - dopóki nie wyjaśni się sprawa zaprzysiężenia trzech sędziów "październikowych".

7 stycznia br. TK umorzył sprawę uchwał Sejmu o wyborze 2 grudnia 2015 r. przez obecny Sejm 5 sędziów w miejsce tych wybranych w październiku oraz o braku mocy prawnej tamtego wyboru. W związku z tym Rzepliński włączył do orzekania w TK dwoje sędziów "grudniowych" - Julię Przyłębską i Piotra Pszczółkowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (15 komentarzy)

 • Grzegorz 2016-03-29 18:18:17
  duda pajac po Trybunał Stanu kaczyński przed sąd powszechny za "sprawsto kierownicze". Oby czapa się należy! Przestępcy opanowali instytucje państwowe i rujnują Polskę.
 • pisowiec 2016-03-23 20:59:20
  Prezydent w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja Tyle tylko że tego gówna nikt nie słucha i nie zamierza tego robić. Równie dobrze mógł odwalić tą mowę do obrazu
 • życie jest okrutne! 2016-03-23 15:32:46
  Do Rafal: Słuszna uwaga lecz, Andrzej Duda pomylił się złemu Panu służy, Kaczuszka z silnymi korzeniami wychowany w wierze komuszków to zwykły oszust i hochsztapler, przekonaliśmy się o powyższym nie jednokrotnie. PiS doszedł do władzy dwukrotnie nokautując PO-PSL w 2015roku gdyż, jeden z prawicowców ujawnił największą w historii powojennej polski aferę gruntową w obrębach gmin masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych z "R' na "B" budowlane, właściciele gruntów niebyli nawet stronami postępowania, w związku z powyższym brak jest operatów w powiatach lecz, ewidencja gruntów została zmieniona jak i mapy w zasobach geodezyjno kartograficznych, przestępstwa najcięższe z możliwych, nie trzeba być niedouczonym prawnikiem magistrem jak Zbigniew Ziobro oby tego nie widzieć, gdzie są w związku z powyższym należne rekompensaty finansowe dla właścicieli działek budowlanych i budynków w obrębach miast? w danych okolicznościach wartość majątków legalnie zgromadzonych całego życia nagle ukradziono , działając tym celowo na szkodę obrębów miast! Powyższy polityk prawicowy przejrzał dawno na oczy, niema jego wśród nich, nigdzie nie wszedł, ponieważ to oni nawijali PiS z komuszkami(wspólnikami 2005-2007 rozgrabienia majątku nordowego SLD-PiS, świętej pamięci tyko Andrzej Lepper ujawniał z mównicy sejmowej miliardowe defraudacje, Kaczyński nie uczcił nawet jednej jego rocznicy śmierci od zabójstwa ”wnioski wyciągnijcie sami zbieżność nie przypadkowa, również świętej pamięci ujawniał kulisy afery gruntowej” ).
 • Jan 2016-03-23 15:28:00
  A kim ten pan jest że podważa Konstytucje . A co ma trudności z logicznym myśleniem , czy czyta co chce . PIS tak ma być partią prawa a co robią. ze sądem sie nie dyskutuje i przede wszystkim Konstytucją. dobra zmiana na Partyjnych kolesi a tyle sie mówiła . Panie Prezydencie tak powiem a gdzie Pana obietnice wyborcze . Tak Puścicie nas z torbami niestety taka prawda
 • eugenkeruk 2016-03-23 12:10:34
  Przecież opozycja nie ma wpływu na rozwiązanie problemu ani politycznego ani prawnego, bo jej głos się liczy ani w rządzie ani w sejmie ani w publikatorach opanowanych przez PiS. Jedyny głos opozycji możesz usłyszeć na ulicy i jeszcze w prywatnych mediach. O co chodzi? Chodzi o to, aby zaprzestać manifestacji i publikacji, co będzie rozumiane, jako zgoda! Apele tego typu to naigrywanie się ze słabszego.
 • życie jest okrutne! 2016-03-23 11:09:05
  Do Rafal: Słuszna uwag lecz, Andrzej Duda pomylił się złemu Panu służy, Kaczuszka z silnymi korzeniami wychowany w wierze komuszków to zwykły oszust i hochsztapler, przekonaliśmy się o powyższym nie jednokrotnie. PiS doszedł do władzy dwukrotnie nokautując PO-PSL w 2015roku gdyż, jeden z prawicowców ujawnił największą w historii powojennej polski aferę gruntową w obcęgach gmin masowych zmian obaczeń gruntów rolnych z "R' na "B"budowlane,właściciele gruntów niebyli nawet stronami postępowania brak jest operatów w powiatach lecz, ewidencja gruntów została zmieniona jak i mapy w zasobach geodezyjno kartograficznych przestępstwa najcięższe z możliwych, gdzie są w związku z powyższym należne rekompensaty finansowe dla właścicieli działek budowlanych i budynków w obrębach miast, którym w danych okolicznościach wartość majątków legalnie zgromadzonych życia nielegalnie ukradziono , działając celowo na ich szkodę! Powyższy polityk prawicowy przejrzał dawno na oczy, niema jego wśród nich, nigdzie nie wszedł, ponieważ to oni nawijali PiS z komuszkami!
 • wyborca 2016-03-23 10:00:27
  Do Tomek: Niestety, masz rację. HAŃBA MI!!! Wstydzę się okrutnie i nie śmiem ludziom w oczy spojrzeć. Zadziałało "ładne opakowanie" a wewnątrz... niestety, towar okazał się felerny.
 • tylko pytam 2016-03-23 09:52:29
  Do GIENEK1356: A ci teraz to co robią? A co Ty robiłeś w różnych komunistycznych organizacjach skoro tak dobrze jesteś poinformowany?
 • Rafal 2016-03-23 09:16:35
  Czlowiek ktory jest tak wielkim ignorantem i ktory bezwarunkowo podlega jednemu z poslow ma czelnosc podwazac zdanie profesorow....kim Ty jestes? w kontekscie znajomosci prawa nikim Ludzie obudzcie sie PO nie bylo dobre ale mozna znalezc inne opcje wiec dlaczego idziecie w strone PIS rozumiem starszych teskniacych za komuna gdzie im mowiono co maja robic, ale mlodzi ludzie??? czy chcecie uchodzic za nieudacznikow ktorzy sami nie potrafia decydowac o swoim losie? zastanowcie sie...
 • GIENEK1356 2016-03-23 08:37:12
  NIEMA CZEMU SIE DZIWIC ZE LUDZIE PRRACUJACY W POLSCE W WYMIARZE SPRAWIDLIWOSCI TAK POSTEPUJA I MOWIA SKORO PRAWA NAUCZLI ICH NA UCZELNIACH LUDZIE WYZNACZENI SZKOLENI I AKCEPTOWANI PRZEZ ROSJE LUB INNE WROGIE POLSCE PANSTWA - JEST TO TYPOWY SKUYEK WYCHOWANIA WIDOCZNY WYRAZNIE NA LYDZIACH DOROSLYCH KIEDY SA OD DZIECKA WYCHOWYWANI W NIENAWISCI DO INNYCH WARTOSCI JAK TO ROBIA MUZULMANIE I ZYDZI -NAIPIERW PRZYCZYNY -WYCHOWANIE NAUCZANIE PRZEZ CIEMNOTE A POTEM SKUTKI -PODKLADANIE BOMB-WYNARADAWIANIE -ZAWLASZCZANIE -KLAMSTWO W CELU ZNISZCZENIA I WSZELKA ZARAZA DLA KRAJU W KTÓRYM MIESZKAJAREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA