REKLAMA

Andrzej Duda odsłonił tablicę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych

  • Autor: aw
  • 15 sierpnia 2016 14:30
Andrzej Duda odsłonił tablicę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych Umieszczenie tablicy Andrzej Duda zapowiadał w marcu (fot.Kancelaria Prezydenta RP)

- Odsłaniamy tu, na Grobie Nieznanego Żołnierza, tablicę upamiętniającą uczestników tamtego antykomunistycznego powstania - Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierz Wyklętych. Tablice, upamiętniającą ich walkę, ich bohaterstwo, ich niezłomną postawę w obronie Ojczyzny, w walce o niepodległość, o suwerenność Polski - mówił prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystego odsłonięcia miejsca pamieci

Na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza prezydent odsłoni nową tablicę pamiątkową poświęconą "Żołnierzom Wyklętym". Podczas uroczystości prezydent złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wygłosił przemówienie.

- Jestem niezmiernie dumny i szczęśliwy, że w tym tak ważnym dla wszystkich Polaków na całym świecie dniu, w dniu rocznicy wielkiego zwycięstwa polskiego narodu nad bolszewicką inwazją w 1920r., w dniu bitwy warszawskiej, w 96. jej rocznicę, stoję wraz z państwem tutaj, w miejscu świętym dla wszystkich Polaków, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, wielkiego twórcy tamtego sukcesu, tamtego oszałamiającego zwycięstwa. W tym dniu spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu, wobec swoich żołnierzy, odzyskuje honor - mówił prezydent.

- Odsłaniamy tu, na Grobie Nieznanego Żołnierza, tablicę upamiętniającą uczestników tamtego antykomunistycznego powstania - Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierz Wyklętych. Tablice, upamiętniającą ich walkę, ich bohaterstwo, ich niezłomną postawę w obronie Ojczyzny, w walce o niepodległość, o suwerenność Polski - mówił dalej.

Umieszczenie tablicy Andrzej Duda zapowiadał w marcu, przemawiając na pl. Piłsudskiego podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Historia inicjatywy takiego upamiętnienia tych, którzy walczyli przeciwko komunistom, sięga czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

- Upamiętniamy ich dzisiaj, niespełna pól roku po słowach, które wygłosiłem 1 marca, mówiąc, że tutaj, na Grobie Nieznanego Żołnierza, powinna znaleźć się tablica upamiętniająca tamtych bohaterów. Ogromnie się cieszę, że idąc wtedy za inicjatywą Fundacji Niepodległości, dzisiaj wraz z Państwem, mogę tutaj być - kontynuował prezydent w przemówieniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA