REKLAMA

Andrzej Duda odwiedzi Węgry Viktora Orbana

  • Autor: PAP/GP
  • 17 marca 2016 07:54
Andrzej Duda odwiedzi Węgry Viktora Orbana Para prezydencka weźmie udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. (fot.:Andrzej Hrechorowicz/KPRP/prezydent.pl)

Spotkanie z prezydentem Węgier Janosem Aderem i udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, to niektóre z punktów rozpoczynającej się w czwartek (17 marca) oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech. Zaplanowano też spotkanie z Polonią i przedsiębiorcami.

Podczas trzydniowej wizyty w Budapeszcie prezydentowi będzie towarzyszyć pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

- To kontynuacja wizyt prezydenta poprzedzających szczyt NATO w Warszawie oraz wizyt w krajach ABC (Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego) - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Na początku tygodnia prezydent złożył oficjalną wizytę w Czechach. W planach w tym półroczu jest także oficjalna wizyta na Słowacji, co zamknie wizyty w krajach Grupy Wyszehradzkiej - zapowiedział Szczerski.

Jednym z tematów spotkań na Węgrzech będzie budowa połączeń infrastrukturalnych między krajami Środkowej Europy, by - jak powiedział minister - tworzyć realną wspólnotę interesów.

- To ważne, by przedyskutować projekty w zakresie infrastruktury energetycznej, transportowej, środowiskowej między naszymi krajami - zaznaczył Szczerski.

Przeczytaj: Premier na szczycie UE - Turcja

Rozmowy poświęcone będą też polityce migracyjnej, polityce wschodniej, reformie Unii Europejskiej.

- Dobre relacje polegają na tym, że nawzajem rozumiemy różnice swoich polityk. Odmienny jest punkt wyjścia w przypadku Polski i Węgier zwłaszcza jeśli chodzi o gospodarcze powiązania z Rosją - powiedział Szczerski. Natomiast - zaznaczył - w kwestiach bezpieczeństwa, Węgry są częścią koalicji państw wschodniej flanki NATO, które w listopadzie ub. roku przyjęły wspólną deklarację.

- Nawet jeśli kraje, jak Czechy i Węgry, same nie aspirują do tego, by na ich terytorium wzmocnić obecność NATO, to jednocześnie popierają stanowiska i starania krajów, jak Polska, które o taką obecność zabiegają - podkreślił Szczerski.

Przywódcy dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO w deklaracji przyjętej w Bukareszcie wyrazili głębokie zaniepokojenie trwającą agresywną postawą Rosji i poparli zrównoważoną obecność NATO w regionie.

Wizyta prezydenta w Budapeszcie rozpocznie się w czwartek wieczorem od złożenia wieńca i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Katyńskim.

W piątek po oficjalnym powitaniu polskiej pary prezydenckiej przez prezydenta Węgier Janosa Adera odbędą się rozmowy plenarne polskiej i węgierskiej delegacji pod przewodnictwem szefów państw. Przewidziano spotkanie Andrzeja Dudy i Janosa Adera z dziennikarzami.

Po południu prezydent Duda spotka się na lunchu z przedstawicielami polskiego biznesu. Następnie pary prezydenckie Polski i Węgier wezmą udział w otwarciu wystawy zatytułowanej "Na wspólnej drodze. Budapeszt i Kraków w średniowieczu". W polskiej ambasadzie prezydent Duda spotka się z Polonią i wręczy odznaczenia państwowe.

W sobotę polska i węgierska para prezydencka wezmą udział we mszy św. w Bazylice Św. Stefana. Następnie odbędzie się ceremonia złożenia wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Bohaterów w Budapeszcie.

Przeczytaj: Internet w Polsce. Jest jeszcze wiele do zrobienia

Pary prezydenckie wezmą udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienie Andrzeja Dudy.

Jak powiedział Szczerski, dzień przyjaźni przypada na 23 marca, jednak w tym roku obchody odbędą się tydzień wcześniej. Przypomniał, że ustanowienie dnia przyjaźni odbyło się z inicjatywy prezydentów Polski i Węgier: Lecha Kaczyńskiego i Laszlo Solyoma.

Parlamenty obu krajów 2016 r. ustanowiły rokiem solidarności między obu krajami w związku z 60. rocznicą Poznańskiego Czerwca i późniejszego o cztery miesiące węgierskiego powstania antykomunistycznego.

Ostatnim elementem wizyty będzie wręczenie odznaczeń obywatelom Węgier zasłużonym dla współpracy polsko-węgierskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tantus 2016-03-17 08:36:04
    Viktor Orban - największy sojusznik Polski. Ten sam, który sprzeciwiał się nałożeniu sankcji na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainie oraz dogaduje się z Putinem w kwestii budowy South Stream. F*ck logic!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA