REKLAMA

"Andrzej Duda pod Trybunał". Manifestacja KOD-u w Warszawie

  • Autor: PAP/jm
  • 06 sierpnia 2016 18:32
"Andrzej Duda pod Trybunał". Manifestacja KOD-u w Warszawie KOD manifestował w Warszawie. (fot.:twitter.com/_Nowoczesna)

• Pod hasłem "Andrzej Duda pod Trybunał" manifestowali w sobotę (6 sierpnia) w Warszawie sympatycy Komitetu Obrony Demokracji.
• Działacze KOD krytykowali Dudę m.in. za naruszenia Ustawy Zasadniczej oraz za to, że - ich zdaniem - złamał obietnice wyborcze.

Przemawiający podczas demonstracji przed Pałacem Prezydenckim działacze KOD krytykowali Dudę m.in. za naruszenia Ustawy Zasadniczej oraz za to, że - ich zdaniem - złamał obietnice zawarte m.in. w orędziu do Zgromadzenia Narodowego oraz w podpisanej przez siebie w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi zawierającej 10 zobowiązań "umowy z Polakami".

Lider mazowieckich struktur Komitetu Piotr Wieczorek przedstawiając kalendarium najistotniejszych, jego zdaniem, wydarzeń prezydentury wspomniał m.in. o ułaskawieniu b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego przed zapadnięciem prawomocnego wyroku, działaniach w sprawie TK, "zrażeniu" przez Dudę członków kapituły Orderu Orła Białego oraz o "dobrym dla banków" projekcie ustawy o kredytach walutowych. "Jarosławie Kaczyński i Dudo, nie idźcie tą drogą" - zakończył.

Czytaj też: 7 grzechów prezydentury Andrzeja Dudy. Nowoczesna wylicza

- Nie chcę, żeby było tak, że przyjeżdża do nas prezydent Stanów Zjednoczonych, przyjeżdża do nas Komisja Europejska, przyjeżdża Komisja Wenecka, a my się musimy po prostu wstydzić, wstydzić za to, co robią ludzie, którzy twierdzą, że mają większość w tym państwie, a tak naprawdę nie mają większości, bo wybrało ich 19 proc. (Polaków) - wtórował mu Jarosław Marciniak z zarządu głównego KOD. - My nie odpuścimy, my nie odejdziemy, my zawsze będziemy stać tutaj po to, aby bronić wartości, na których nam zależy - dodał.

Czytaj też: Młodzi Demokraci: postawa prezydenta Dudy budzi wiele wątpliwości

Protestujący pokazali prezydentowi symboliczne czerwone kartki i skandowali m.in.: "Andrzej Duda, oddaj dyplom", "Prezydencie, nie psuj więcej", "Nie ma zgody na Dudy metody" i "Andrzej Duda pod Trybunał". - Niewątpliwie tam (przed Trybunał Stanu - przyp.red.) trafi. Najprawdopodobniej dopiero za 4 lata, ale pomożemy - dodał ze sceny Wieczorek.

Zgromadzeni przeprowadzili również konkurs na najlepszą "polską interpretację" anglojęzycznego terminu "impeachment", oznaczającego procedurę usunięcia z urzędu prezydenta lub innej osoby wybranej w demokratycznych wyborach przez parlament. Tego typu procedury nie ma w polskim prawie. Największy aplauz uzyskało określenie "Dudexit".

Oprócz Warszawy, gdzie wg policji w kulminacyjnym momencie zebrało się ok. 800 osób, zwolennicy KOD demonstrowali w sobotę również w Krakowie i we Wrocławiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA