REKLAMA

Andrzej Duda podsumował dwa lata prezydentury: 450 podpisanych ustaw, siedem razy weto

  • Autor: PAP/JS
  • 07 sierpnia 2017 14:07
Andrzej Duda podsumował dwa lata prezydentury: 450 podpisanych ustaw, siedem razy weto Prezydent Andrzej Duda (fot. Kancelaria Prezydenta/Andrzej Duda)

Przez dwa lata prezydentury Andrzej Duda podpisał ponad 450 ustaw, skierował do Sejmu siedem wniosków o ponowne rozpatrzenie ustawy, trzy razy wystąpił do TK o zbadania zgodności regulacji z konstytucją - podsumowała szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.

Wsparcie rodziny to działanie, które prezydent Andrzej Duda stawia bardzo wysoko; uważa on, że rodzina stanowi najwyższą wartość i musi otrzymywać wszechstronne wsparcie - powiedziała szefowa prezydenckiej kancelarii Halina Szymańska w podsumowaniu dwóch lat kadencji.

Wzmacnianie bezpieczeństwa państwa i kreowanie pozytywnego wizerunku Polski, kształtowanie wspólnoty obywatelskiej i tożsamości narodowej, to cztery obszary działań prezydenta - dodała.

Szymańska nawiązała też do działającego przy Kancelarii Prezydenta Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej tzw. "Duda Pomocy". "Przez te dwa lata wpłynęło do niego ponad 33 tys. 670 pism i maili, a pracownicy "Duda Pomocy" udzielili lub podjęli interwencje w ponad 15 tys. przypadków. Odbyli też ponad 3 700 rozmów telefoniczny i przyjęli ponad 4 tys. interesantów" - powiedziała.

Wśród najważniejszych inicjatyw prezydenta wymieniła ideę obywatelskiej debaty nad zmianami w konstytucji i wniosek o referendum w tej sprawie (ma się ono odbyć 11 listopada 2018 r. - red)

"Po raz pierwszy prezydent występuje z taką inicjatywą. Chce zapytać nasze dojrzałe społeczeństwo o sposób w jaki powinna być zmieniona konstytucja. Wyjaśniając powody tej decyzji pan prezydent tłumaczył, że gdy obecnie obowiązująca konstytucja była przyjmowana nie byliśmy w NATO, nie byliśmy w UE, nie określono jaki powinien być poziom wpływu prawa europejskiego na prawo polskie" - dodała.

W poniedziałek na konferencji prasowej Szymańska podkreśliła, że prezydent zaangażował się w powstanie i wdrożenie ustawy ustanawiającej program "Rodzina 500 plus". "Pan prezydent podziękował pani premier i pani minister rodziny Elżbiecie Rafalskiej za zrealizowanie wielkiego zobowiązania, za które również czuł się odpowiedzialny" - powiedziała Szymańska.

Jak podkreśliła, inicjatywą prezydenta była nowelizacja ustawy dot. Programu 500 plus. Zmiany zmierzały do tego, aby fakt uzyskiwania świadczenia nie mógł być powodem obniżenia alimentów.

Szymańska dodała, że w Pałacu Prezydenckim odbyło się seminarium dotyczące monitoringu i pierwszych skutków obowiązywania tego programu. "Wsparcie rodziny jest działaniem, które pan prezydent stawia bardzo wysoko. Uważa, że rodzina stanowi najwyższą wartość i musi otrzymywać wszechstronne wsparcie ze strony Rzeczpospolitej" - powiedziała Szymańska.

W ramach programu "Rodzina 500 plus" przysługuje świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Świadczenie wychowawcze nie jest liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, m.in. z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych.

"Wszystkie działania pana prezydenta koncentrowały się na czterech obszarach. Na wzmacnianiu bezpieczeństwa i silnego państwa, również w rozumieniu gospodarczym; na kreowaniu pozytywnego wizerunku Polski poza granicami kraju; na kształtowaniu wspólnoty obywatelskiej oraz na budowaniu tożsamości narodowej" - powiedziała Szymańska na konferencji prasowej.

Podkreśliła, że "wspólnota obywatelska to jest coś, co panu prezydentowi na sercu leży na pewno bardzo mocno". "Spotkania z obywatelami - w czasie prezydentury odbywało się ich bardzo wiele. 187 wizyt krajowych, dodatkowo 96 samodzielnych wizyt małżonki pana prezydenta. Pan prezydent odwiedził 52 powiaty" - wymieniała Szymańska. Dodała, że prezydent obecnie jest bardzo mocno zaangażowany m.in. w kampanię "Godny wybór", prowadzoną w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.

W niedzielę (6 sierpnia) minęły dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy; swoją pięcioletnią kadencję rozpoczął 6 sierpnia 2015 r. od złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Jak masz na imię? 2017-08-07 15:00:52
    Niech udowodni że nie jest Adrianem. Ma jeszcze 3 lata. Ostatnio pokazał że jest dla niego nadzieja ale zobaczymy co dalej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA