REKLAMA

Andrzej Duda podziękował kanadyjskim żołnierzom służącym w NATO

  • Autor: PAP/GP
  • 10 maja 2016 19:18
Andrzej Duda podziękował kanadyjskim żołnierzom służącym w NATO Prezydent w towarzystwie wojskowych z Kanady. (fot.:twitter.com/prezydentpl)

NATO to sojusz obronny, ale przede wszystkim stoi na straży prawa międzynarodowego – powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w kanadyjskiej bazie wojskowej Petawawa. Kanadyjskim żołnierzom dziękował za obecność w Polsce po interwencji Rosji na Ukrainie.

Polski prezydent przebywa z kilkudniową wizytą w Kanadzie. Do bazy wojskowej, leżącej ok. 150 km na północny zachód od Ottawy, Duda przybył we wtorek wojskowym śmigłowcem.

Dziękował w imieniu Polaków i Polski kanadyjskim żołnierzom za służbę, która w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego wzmacniała i wzmacnia bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, w tym naszego kraju.

Obecnie kanadyjscy żołnierze ćwiczą w Polsce w ramach operacji Reassurance, w czerwcu wezmą też udział w tegorocznych ćwiczeniach Anakonda, największych manewrach wojsk w Polsce po 1989 roku.

Prezydent zaznaczył, że Kanadyjczycy służyli w Polsce w trudnym czasie, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę.

- Wasza obecność w naszym kraju pokazywała, że nad problemem bezprawnego naruszenia granic w Europie nie przechodzimy do porządku dziennego, że nie ma na to zgody - powiedział Duda.

Przeczytaj: Ustawę antyterrorystyczną pisano pod wszelkie ewentualności

- NATO jest tym sojuszem, który ma charakter obronny, ale przede wszystkim NATO stoi zawsze na straży prawa międzynarodowego i przeciwko bezprawiu - zaznaczył.

Prezydent podkreślał, że Polacy i Kanadyjczycy mają długą historię współpracy, której celem była wolność. Duda mówił, że polscy i kanadyjscy żołnierze przelewali wspólnie krew na frontach drugiej wojny światowej, m.in. w Normandii, gdzie polska I Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka walczyła w ramach kanadyjskiego korpusu. Przypomniał, że żołnierze obu krajów walczyli ramię w ramię pod Monte Cassino.

- Wspólnie przelana krew nie ma ceny i buduje przyjaźń na stulecia - powiedział Duda.

We wtorek prezydent spotka się z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau, a w środę - z gubernatorem generalnym Kanady (reprezentantem brytyjskiej królowej Elżbiety II) Davidem Lloydem Johnstonem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA