REKLAMA

Andrzej Duda: Polska sprzyja procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie

  • Autor: PAP/MN
  • 17 stycznia 2017 10:25
Andrzej Duda: Polska sprzyja procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie Wystąpienie prezydenta Dudy podczas konferencji z prezydentem Izraela. (fot. twitter)

• Polska sprzyja Izraelowi i procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie - prezydent Andrzej Duda.
• Prezydent wziął udział w konferencji 17 stycznia przed spotkaniem z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem w Jerozolimie.
• Z kolei Riwlin dodał, że Polska i Izrael podzielają wspólne wartości.

"Polska przede wszystkim sprzyja z jednej strony Izraelowi, ale z drugiej strony także sprzyja cały czas w bardzo silny sposób procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie. Bardzo nam zależy na tym, aby w tym niezwykle ważnym miejscu świata, gdzie te relacje są bardzo często trudne, one układały jak najlepiej z poszanowaniem wzajemnym narodów, ale także z uwzględnieniem wzajemnych potrzeb, a więc poprzez rozmowę, dialog" - powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Izraela.

Jak dodał, ważne jest, aby odbywało się to "bez narzucania z zewnątrz jakiejkolwiek woli przez inne państwa".

"Więzi łączące nasze narody mają tysiącletnią historię i to jest relacja, która jest opleciona wzajemnymi związkami bardzo często rodzinnymi, ale przede wszystkim także i kulturowymi. To jest wielka wartość, która bezsprzecznie łączy nasze narody" - powiedział Duda.

Prezydent podziękował Riwlinowi za obecność w 2014 roku na uroczystości otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Jak zaznaczył, obiekt ten jest "świadectwem i dokumentem naszej wspólnej tysiącletniej historii".

Czytaj też: Andrzej Duda spotka się z Angelą Merkel

Podkreślił, że muzeum jest szczególnie ważne dla młodych ludzi z Polski i Izraela.

"Aby widzieli głębię tych związków, wzajemne więzi kulturowe, wzajemny wpływ, jaki wspólnota żydowska żyjąca w Polsce przez ponad tysiąc lat wniosła do budowy polskiego państwa i kultury, ale także aby widzieli i rozumieli wpływ, który Żydzi urodzeni w Polsce wnieśli później do budowy państwa Izrael" - mówił Duda.

Prezydent Riwlin przypomniał, że Polska była pierwszym krajem, który odwiedził jako prezydent Izraela. "Nasze spotkania z władzami polskimi zawsze były pełne treści i świadczyły o ścisłych kontaktach miedzy państwami i narodami, które trwały od tysięcy lat" - podkreślił.

Mówił też o "odważnym mierzeniu się z przeszłością - skomplikowaną i bolesną". "W tej chwili nie ma dziedziny, w której nie trwałaby współpraca między naszymi dwoma państwami" - podkreślił Riwlin. Zaznaczył, że kontakty Izraela z UE i Polską stanowią podwaliny izraelskiej polityki zagranicznej.

"Nie jesteśmy tylko partnerami handlowymi, podzielamy też wspólne wartości, wspólne cele. Ważne jest, abyśmy wypracowywali wspólne stanowisko w odniesieniu do krystalizującego się porządku międzynarodowego" - oświadczył prezydent Izraela.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA