REKLAMA

Andrzej Duda przekazał Białorusinom życzenia w setną rocznicę ogłoszenia niepodległości

  • Autor: PAP
  • 25 marca 2018 09:00
Andrzej Duda przekazał Białorusinom życzenia w setną rocznicę ogłoszenia niepodległości Prezydent Andrzej Duda (fot. Jakub Szymczuk / KPRP)

W 100. rocznicę proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej wszystkim Białorusinom przekazuję serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności i sukcesów w rozwoju ich ojczyzny - napisał prezydent Andrzej Duda w liście opublikowanym w niedzielę na stronie Kancelarii Prezydenta.

W niedzielę, 25 marca przypada setna rocznica proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Z tej okazji Andrzej Duda przekazał życzenia Białorusinom.

"W 100. rocznicę tego wydarzenia wszystkim Białorusinom, z którymi Naród Polski łączy wspólna historia i kultura - przekazuję serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności i sukcesów w rozwoju ich Ojczyzny" - napisał prezydent.

W rocznicę ogłoszenia niepodległości kręgi demokratyczne na Białorusi obchodzą Dzień Wolności, uznawany za nieoficjalne święto niepodległości.

Tegoroczne obchody skupiają się na upamiętnieniu 100-lecia Białoruskiej Republiki Ludowej, pierwszego narodowego państwa białoruskiego. Imprezy są organizowane przez środowiska niezależne - władze w nich nie uczestniczą.

Imprezy (uzgodnione z władzami) związane z obchodami będą się odbywać w 20 miejscowościach na Białorusi. Władze nie wydały jednak zezwoleń na przemarsz ulicami stolicy, czego domagała się część opozycji. W ostatnich dniach aresztowano i skazano na kary aresztu kilku opozycjonistów zaangażowanych w organizację tej demonstracji, m.in. Uładzimira Niaklajeua i Wiaczasłaua Siuczyka.

Niepodległą Białoruską Republikę Ludową proklamowano 25 marca 1918 r. w warunkach okupacji niemieckiej. BRL nie została uznana przez społeczność międzynarodową, a w 1919 r. - po wycofaniu się Niemców - bolszewicy utworzyli Białoruską Socjalistyczną Republikę Radziecką (BSRR), następnie zaś Litewsko-Białoruską Republikę Rad. Po krótkim okresie, gdy tereny te znalazły się pod kontrolą Polski, na ich części reaktywowano BSRR.

Środowiska opozycyjne domagają się od władzy, by to 25 marca, a nie 3 lipca (data wyzwolenia Mińska spod okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej) był oficjalnym świętem niepodległości Białorusi.

W ubiegłym roku podczas protestów z okazji Dnia Wolności zatrzymano kilkaset osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA