REKLAMA

Andrzej Duda rozmawiał z Barackiem Obamą

 • Autor: PAP/JS
 • 01 kwietnia 2016 08:08
Andrzej Duda rozmawiał z Barackiem Obamą Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii nuklearnych (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

• Prezydent Andrzej Duda odbył dwustronną rozmowę z prezydentem USA Barackiem Obamą przy okazji oficjalnej kolacji w Białym Domu dla uczestników Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego.
• Prezydenci rozmawiali m.in. o szczycie NATO w Warszawie i sytuacji wokół TK w Polsce.

Andrzej Duda przebywa w Waszyngtonie od wtorku (29 marca). W czwartek (31 marca) wieczorem wziął udział w oficjalnej kolacji wydanej przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dla wszystkich kilkudziesięciu przywódców państw i organizacji przybyłych na czwarty Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego.

Prezydencki minister poinformował polskich dziennikarzy w czwartek wieczorem czasu lokalnego, że na marginesie kolacji doszło do rozmowy prezydentów Polski i USA.

"Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Białym Domu odbył dwustronną, w cztery oczy, rozmowę z prezydentem Barackiem Obamą. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim kwestii nuklearnych" - powiedział Szczerski. Jak mówił, prezydenci rozmawiali także o przygotowaniach do licowego szczytu NATO w Warszawie oraz o kwestii Trybunału Konstytucyjnego i "dyskusji o tym, w jaki sposób ten spór polityczny w Polsce się rozwija".

Czytaj też: Andrzej Duda w USA: Polska przeciwna przymusowej relokacji uchodźców w Europie

"Prezydent Andrzej Duda poinformował prezydenta Obamę o najnowszych działaniach podjętych w Polsce, o spotkaniu partii politycznych - które prezydent wita z zadowoleniem - o tym, że jest zatem szansa na polityczny kompromis w kwestii ustawy o TK" - powiedział Szczerski. Jak mówił, Duda poinformował też Obamę, że jako prezydent podejmie w najbliższym czasie prace "dotyczące uregulowania spraw wymiaru sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego w polskiej konstytucji".

Jak mówił Szczerski, "prezydent Obama podziękował Polsce za jej dokonania w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu broni nuklearnej oraz za to, że Polska jest jednym z kilkunastu krajów, które zostaną wyróżnione za dokonanie największego postępu w tym względzie".

Szczerski wyjaśnił, że do rozmowy doszło przed rozpoczęciem oficjalnej kolacji otwierającej szczyt. "Zanim rozpoczęła się kolacja, wszyscy zasiedli do stołu; prezydent Barack Obama porozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą specjalnie w krótkiej, ale dwustronnej rozmowie" - mówił Szczerski.

Jak dodał, rozmowa odbyła się z inicjatywy prezydenta Obamy. "Najpierw panowie się przywitali, jak wszyscy inni, ale po powitaniu idąc do miejsca, gdzie była kolacja, panowie przystanęli i osobno porozmawiali w cztery oczy, we własnym gronie, czyli w cztery oczy" - wyjaśnił. "To nie była rozmowa długa, ale treściwa" - powiedział Szczerski.

Zobacz też: Prezydent za wzmocnieniem obecności NATO w Europie Środkowej i Wschodniej

Prezydencki minister poinformował, że w czasie gdy w Białym Domu odbywała się kolacja dla przywódców państw przybyłych na szczyt nuklearny, odbyła się też kolacja w Departamencie Stanu, w której uczestniczył. Jak mówił, rozmawiał podczas niej m.in. z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry'ym oraz asystentem szefa amerykańskiej dyplomacji ds. Europy Victorią Nuland, przede wszystkim o kwestii NATO, w tym ostatniej decyzji Stanów Zjednoczonych dotyczącej rozmieszczenia wojsk w Europie Środkowo-Wschodniej, a także o sytuacji na Ukrainie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • groth 2016-04-02 21:52:37
  kurcze post jakby to było pierwsze spotkanie Prezydentów
 • Przebudź się Polsko! 2016-04-01 18:41:54
  Do spragniony123: Możesz obciągnąć mi (...), pod warunkiem obyś wszystkie zęby miała Kaczuszkowa!
 • spragniony123 2016-04-01 18:17:53
  Do Przebódź sie Polsko!: Smieciu frustracie Złodzieje komunistyczni przybłędy wschodnie zżera was zawiść bo jesteście marginesem społecznym jesteście jak wrzód na (...) Waszą bezradność widać na każdym kroku i oby nigdy takie gnidy nie rządzili Polską
 • Przebudź się Polsko! 2016-04-01 17:45:29
  Do sara: Faktycznie pisanie z telefonu ze słabym wzrokiem- " zbliżania się".Jak masz szacunek do Polaków wdziałaś to światełko w tunelu Kaczyńskiego? Pozwolił zajrzeć w zadek?
 • sara 2016-04-01 14:27:21
  Do Przebódź sie Polsko!: Ty chcesz ,,Budzić Polskę" ze swoim wpisem ,,wydano nawet zakaz zniżania się przy stole prezydentowi polski" Człowieku nie masz szacunku za grosz dla POLSKI ani dla Polaków bo to Oni w demokratycznych wyborach wybrali Prezydenta Polski !
 • Przebódź sie Polsko! 2016-04-01 08:32:37
  Gówno prawda! Prezydent Brack Obama strażnik demokracji opartej o Konstytucje spławił w mistrzowski sposób trutnia pod dwóch minutach Andrzeja Dudę,wydano nawet zakaz zniżania się przy stole prezydentowi polski. Wstyd i hańba dla naszego kraju, zacznijcie się przyzwyczajać, dla kliki przestępczej PiS jesteście i pozostaniecie śmieciami bez żadnych praw, będą was ruchać jak chcą i kiedy chcą!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA