REKLAMA

Andrzej Duda spotka się z prezydentem Iraku Fuadem Masumem

  • Autor: aw/PAP
  • 05 listopada 2017 09:16
Andrzej Duda spotka się z prezydentem Iraku Fuadem Masumem Andrzej Duda (fot.:Maciej Biedrzycki/Kancelaria Prezydenta/twitter.com)

Kwestie bezpieczeństwa, eksport polskiej żywności, a także działania mające na celu rozwój współpracy gospodarczej będą głównymi tematami poniedziałkowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Iraku Mohammedem Fuadem Masumem Khaderem.

• W poniedziałek prezydent Iraku rozpocznie oficjalną dwudniową wizytę w Polsce podczas której mają mu towarzyszyć dwaj członkowie rządu: minister rolnictwa oraz minister planowania i handlu.

• Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę, że w tym roku Polska i Irak obchodzą 85-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

"W poniedziałek (6 listopada) w godzinach przedpołudniowych Fuad Masum spotka się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Dudą. "Najpierw obaj przywódcy będą rozmawiać w wąskim gronie, a następnie, pod ich przewodnictwem, rozpoczną się rozmowy plenarne" - wskazał.

Jak dodał, głównymi tematami rozmów będą sprawy związane z polityką bezpieczeństwa. "Zarówno Polska, jak i Irak, wspierają Globalną Koalicję ds. walki z tzw. państwem islamskim" - podkreślił. Szczerski zwrócił jednocześnie uwagę, że Polska pełni rolę państwa wiodącego w programie szkolenia irackich żołnierzy w zakresie napraw i obsługiwania poradzieckiego sprzętu wojskowego w ramach inicjatywy NATO Training and Capacity Building in Iraq.

"Ważne miejsce w rozmowach zajmą również kwestie związane z eksportem polskiej żywności, a także działania mające na celu rozwój współpracy gospodarczej. Polska chce się włączyć w program odbudowy i modernizacji irackiej gospodarki" - powiedział prezydencki minister. Podkreślił przy tym, że w pierwszych 7 miesiącach tego roku odnotowano wzrost wzajemnych obrotów handlowych o blisko 40 proc. w ujęciu rok do roku. W 2016 r. wartość dwustronnej wymiany handlowej wyniosła prawie 500 mln dolarów.

Innymi tematami - jak mówił Szczerski - rozmów będzie polska pomoc humanitarna dla Iraku, a także współpraca naukowa i kulturalna, obejmująca rewitalizację i ochronę dóbr kultury.

Według programu wizyty w poniedziałek wieczorem w Pałacu Prezydenckim prezydent Duda wyda oficjalny obiad na cześć prezydenta Iraku.

Natomiast na wtorek zaplanowano spotkanie prezydenta Fuada Masuma z premier Beatą Szydło. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ja tylko pytam 2017-11-06 11:03:31
    dlaczego ten prezydent ktory sie oglosil mianem prezydenta wszystkich POLAKOW i popow tez nie wypowiedzial sie w sprawie mlodych POLAKOW asesorow???czyzby to nie jego mlodzi POLACY???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA