REKLAMA

Andrzej Duda spotkał się z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid

  • Autor: PAP/AT/AW
  • 03 listopada 2016 11:46
Andrzej Duda spotkał się z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid Wizyta prezydent Estonii rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania przez prezydenta Dudę (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

• Trzeba intensyfikować współpracę Polski i Estonii w regionie Morza Bałtyckiego, w ramach Unii Europejskiej i w ramach NATO - powiedział w czwartek (3 listopada) prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Warszawie z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.
• Nie ma różnic w opiniach Estonii i Polski dotyczących obecnej sytuacji wokół obu krajów - podkreślała z kolei prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Dodała, że lipcowy szczyt NATO w Warszawie był ogromnym osiągnięciem.

Wizyta rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania prezydent Estonii przez prezydenta Dudę na dziedzińcu Belwederu. Następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Dudy i Kaljulaid. Po ich zakończeniu prezydenci Polski i prezydent Estonii wygłoszą oświadczenia.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski podkreślił wcześniej, że Estonia jest ważnym partnerem Polski w trzech obszarach. Po pierwsze - mówił - jest ważnym partnerem w realizacji postanowień lipcowego szczytu NATO w Warszawie. "Jest jednym z krajów, w którym w pierwszym półroczu przyszłego roku będzie instalowana wysunięta obecność NATO na wschodniej flance" - zaznaczył minister.

Jak dodał, Estonia jest także ważnym ogniwem koncepcji regionalnej współpracy Trójmorza: Bałtyku, Morza Czarnego i Adriatyku.

"Po trzecie, Estonia jest ważnym partnerem w Unii Europejskiej, tym bardziej, że pani prezydent ma wieloletnie doświadczenie w ważnej instytucji unijnej, jaką jest Europejski Trybunał Obrachunkowy. Wiedza i poglądy na temat dzisiejszej kondycji Unii Europejskiej z punktu widzenia kogoś, kto przez wiele lat badał od wewnątrz funkcjonowanie UE, będzie bardzo interesujące dla pana prezydenta" - powiedział Szczerski.

"Mamy więc trzy płaszczyzny niezwykle ważne, gdzie mamy ogromnie wiele zupełnie wspólnych interesów i punktów widzenia" - powiedział po spotkaniu prezydent Duda.

Estońska prezydent mówiła o trudnych obecnie czasach dla Europy i dla świata. "Kiedy analizujemy sytuację wokół nas, widzimy, że jest ona dokładnie taka sama dla Polski i Estonii. Nie ma tutaj różnicy opinii między nami" - podkreśliła Kaljulaid.

Jak dodała decyzje lipcowego szczytu NATO były bardzo ważne dla obu krajów. "Było to ogromne osiągnięcie szczytu NATO w Warszawie" - zaznaczyła prezydent Estonii.

Poinformowała, że z Andrzejem Dudą rozmawiała także o jedności, solidarności europejskiej i przyszłości Europy w kontekście Brexitu.

Prezydent Estonii podkreśliła, że ważny jest rozwój relacji gospodarczych między obu krajami.

46-letnia Kersti Kaljulaid 10 października została zaprzysiężona jako nowa prezydent Estonii, stając się pierwszą w historii tego kraju kobietą na tym stanowisku. Jako kompromisowa kandydatka bezpartyjna Kaljulaid uzyskała 3 października niezbędną większość dwóch trzecich głosów w Zgromadzeniu Państwowym (Riigikogu) - jednoizbowym estońskim parlamencie.

Na lipcowym szczycie Sojuszu w Warszawie ustalono, że NATO wyśle do Polski i państw bałtyckich cztery batalionowe grupy bojowe, liczące po ok. 1000 żołnierzy, którzy co kilka miesięcy będą podlegali rotacji. Bataliony będą wielonarodowe, ale w każdym będzie tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W Polsce państwem ramowym będą Stany Zjednoczone, na Litwie - Niemcy, na Łotwie - Kanada, a w Estonii - Wielka Brytania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA